BAFTA Ödülleri Dağıtıldı

2022 İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) film ödülleri, Londra’nın en görkemli salonu Royal Albert Hall’da, Rebel Wilson‘ın sunduğu bir geceyle sahiplerine ulaştı.

Gecenin ilk ödülü, görsel efekt dalında Dune’a verildi. Sinematografi ödülü de yine aynı filmin oldu.

En iyi kurgu ödülü No Time to Die’a giderken, ses ödülü de Dune’a verildi. Hans Zimmer, orijinal müzik dalında Dune’un dördüncü ödülünü kabul ettikten sonra The Eyes of Tammy Faye filmi makyaj ve saç tasarımı, West Side Story’yse casting ödülüne layık görüldü.

The Harder They Fall, İngiliz bir yazar, yönetmen ya da yapımcıya takdim edilen “en iyi çıkış” ödülünü kazanırken, No Time to Die’daki performansıyla Lashana Lynch yükselen yıldız seçildi.

Ariana DeBose West Side Story ile en iyi yardımcı kadın oyuncu, Troy Kotsur CODA ile en iyi yardımcı erkek oyuncu, Jenny Beavan Cruella ile en iyi kostüm tasarımcısı, Drive My Car yabancı dilde en iyi film seçildi.

En iyi İngiliz filmi Belfast seçilirken, CODA en iyi uyarlama senaryo, Licorice Pizza en iyi orijinal senaryo ödüllerine layık görüldü.

En iyi animasyon Encanto, erkek oyuncu Will Smith, Jane Campion en iyi yönetmen, Joanna Scanlan en iyi kadın oyuncu olarak işaret edilirken, gecenin en büyük ödülü olan en iyi film ödülü The Power of the Dog’a gitti.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.