Netflix’te 2024’te Yayınlanacak Kore Yapımları

Kore yapımları hayranlarının dünya çapında favori adresi olan Netflix, birbirinden etkileyici yeni dizi, film ve program listesi ile izleyicilere heyecanlı bir yıl sunuyor.

Netflix Kore İçeriklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Don Kang, 2024 yılı içerikleriyle ile ilgili: “Netflix olarak bu sene yayınlanacak Kore içerikleri seçkimizde izleyiciler, Kore hikâye anlatıcılığının özünün yansıtıldığı içeriklerle buluşacaklar. Dizilerden filmlere, yenilikçi yarışma programlarından reality şovlara kadar hayranlar, deneyimleyecekleri birbirinden eğlenceli ve keyifli yapımların tadını çıkarma fırsatı bulacaklar.” şeklinde açıklamada bulundu.

Sevilen karakterler geri dönüyor

Bu yıl hayranların uzun zamandır beklediği favorileri nihayet geri dönüyor. Tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği Squid Game‘in ikinci sezonuyla birlikte, insanların canavara dönüşmesinin sona ermesinin ardından yeni bir insanlık hikayesi başlayan Sweet Home‘un üçüncü sezonu geliyor. Gyeongseong Creature‘ın ikinci sezonu, Park Seo-jun ve Han So-hee’yi günümüz Seul’üne taşırken, Hellbound‘un ikinci sezonu ise ilk sezonun ardından ortaya çıkan kaosun izlerini sürüyor.

Netflix’in geçtiğimiz yıl izleyicilerde büyük yankı uyandıran Kore yapımı reality şovları bu yıl daha da güçlü bir şekilde geri dönüyor. İlk sezonuyla Netflix’in İngilizce Olmayan Global Top 10 Televizyon listesinin başına yerleşen ilk yarışma programı En Güçlü 100, En Güçlü 100 2. Sezon – Underground ile geri dönerek birbirinden farklı geçmişlere sahip 100 kişilik yarışmacı grubu, yepyeni bir yeraltı konseptinde büyük ölçekli parkurlarla limitlerini sınava sokuyor. Diğer yandan, Zombi Evreni‘nin 2. sezonunda zombilerin daha da gelişmesiyle yarışmacılar için hayatta kalma mücadelesi zorlaşıyor.

Beklenmedik kural değişiklikleri ve sürprizlerle izleyicileri şaşırtan başarılı 3. sezonunun ardından Single’s Inferno, Netflix’in ilk kez 4. sezon için yenilenen Kore yarışma programı olarak, aşkı arayan ateşli ve çapkın yeni katılımcıları bir araya getiriyor.

İzleyicileri sürükleyen diziler

Netflix, 2024 yılında da, hem iç burkan hem de iç ısıtan aşk hikayelerini izleyici ile buluşturmaya devam ediyor. Tarihi bir atmosferde geçen Captivating the King, aşkı Go oyununda ararken; günümüz dünyasında ayrı yaşayan bir çiftin yeniden bir araya gelmesini konu alan Queen of Tears ise uzun zamandır beklenen Kim Soo-hyun (It’s Okay Not to Be Okay) ve Kim Ji-won (My Liberation Notes) ikilisini bir araya getiriyor. Doctor Slump romantik komediye tıbbi bir dokunuş eklerken, Hospital Playlist’in spin off’u Resident Playbook (WT), Go Youn-jung’un (Alchemy of Souls) yer aldığı bir yapım sunuyor.

Mutsuz bir kadının eski erkek arkadaşına biyolojik ebeveynlerini aramak için hayatının son yolculuğunda eşlik ettiği Mr. Plankton, bir gençlik intikam aşkı olan Hierarchy ve efsanevi Gong Yoo’nun (Guardian: The Lonely and Great God) başrol oynadığı, gizli bir çöpçatanlık hizmetinin karanlık sırlarının gün yüzüne çıktığı The Trunk çeşitli hikaye dönüşümleriyle izleyicileri sürükleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Gerilim severler için The Bequeathed, cinayetleri ve karanlık sırları aile mezarlıkları arasında örüyor. Bir Katil Paradoksu‘nda Choi Woo-sik (Parazit) ve Son Suk-ku (D.P.) karmaşık bir kovalama oyunu oynarken, Kurbağa izleyicileri bir vakayı çözmek için ormanın derinliklerindeki bir otele götürüyor. Kore dramaları bu yıl, sadece suçları çözmekle kalmıyor, aynı zamanda The Whirlwind ile çözülmesi gereken siyasi bir kavgayı da beraberinde getiriyor.

Popüler mangalardan esinlenen Chicken Nugget ve kara mizah sahibi The 8 Show izleyicileri kahkaha attırmaya hazırlanırken, Hitoshi Iwaaki ünlü mangasını hayata geçiren Parasyte: The Grey hikâyeye yeni bir dokunuş getiriyor.

Hayal gücünü harekete geçirecek programlar

Bu yıl, Netflix film kategorisinde daha fazla çeşitliliğe yer vererek, her filmde kalbini ve ruhunu ortaya koyan dünyaca ünlü Kore oyuncularına başrolde yer veriyor. Film türleri arasında Song Joong-ki (Vincenzo) ile romantizm ve drama (Benim Adam Loh Kiwan), Kim Woo-bin (Black Knight) ile aksiyon (Siyah Kuşaklı Memur), Park Hae-soo (Narco-Saints) ile bilim kurgu felaketi (Tufan), Don Lee ile distopik bilim kurgu (Çöl Avcıları) ve Gang Dong-won (Broker) ile tarihi (Uprising) yapımlar bulunuyor. Uprising, Netflix’in ünlü Park Chan-wook’la yaptığı ilk iş birliğini de öne çıkarıyor.

Ayrıca Netflix, yaratıcı temalara sahip benzeri görülmemiş konseptler sunarak programlarını bir üst seviyeye taşıyor. Gizem Ajanları‘nda özel ajanlar tuhaf vakaları çözüyor ve Kore’nin Süper Zengin Yabancıları’nda multi-milyarderler lüks hayatlarını sergiliyor. Influencer‘da, Güney Koreli influencerlar dikkat çekmek için yarışırken, Unknown Chefs (WT) ateşli bir yemek yarışması için 100 aşçıyı bir araya getiriyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir