Hakkımızda

Ağustos 2010’da yayın hayatına ‘merhaba’ diyen Film Arası Sinema Dergisi, onuncu yılında, yoluna emin adımlarla devam ediyor. Kapak dosyaları ve röportajlarıyla her ay sinema gündemine damgasını vuran Film Arası, artan okuyucu kitlesi ile sinema heyecanının paylaşıldığı büyük bir aileye dönüştü.

Sayısız ulusal gazetede ilk sayfa haberi olan dergimiz, hali hazırda yayınlanmakta olan birçok kültür- sanat sitesine de haberleri ile kaynaklık ediyor. Gündeme getirdiği konularla birçok tartışmaya zemin hazırlayan Film Arası Dergisi, ayrıca sinema yazarlarının duayenleri ve genç kuşak sinemacıların yer aldığı köşe yazarlarıyla sinema gündemini okurları için yorumluyor.

Piyasada sayıları hayli az olan sinema dergileri, popüler kültürün hâkim olduğu bir anlayışla yayın yapıyor. Ne yazık ki başta yabancı sinemanın ses getiren gişe avcısı filmleri olmak üzere, piyasa algısına hitap eden ürünlerle okuyucuya popülist üslupla hazırlanmış bir içerik sunuluyor. Çoğu günübirlik gişe, salon ve piyasa bilgilerini içeren söz konusu yayınlar, sinemanın alt metnine dair bilgi ve yorumlardan uzak bir tavır geliştirmiş bulunuyor.

Film Arası Dergisi ‘yerlilik’ ekseninde çıktığı sinema yolunda, bu toprağın kendine özgü değerlerine önem ve öncelik veren bir anlayışla okuyucuya sesleniyor. Dergimiz, sanatın sorumluluktan bağımsız bir alan olmadığı düşüncesiyle, röportajlardan haberlere kadar, tüm içerikte okuyucularının bilinç ve fikir dünyasına katkıda bulunma çabası güdüyor.

Bu noktada önyargılardan uzak, herhangi bir kesimin ya da anlayışın güdümünde olmadan, farklı düşüncelere mensup arkadaşlarımızla birlikte, ortak bir zeminin sinema mecrasında konuşulmasını öncelikli prensip edindik.