36 Yıl Sonra Aynı Filmde Buluştular!

Yönetmenliğini Okan Akgün’ün üstlendiği “Akşam Yemeği” isimli kısa filmin çekimleri tamamlandı. Senaryosunu Suat Köçer’in yazdığı filmde ünlü oyuncular Perihan Savaş, Halil Ergün, Eda Akalın, Sefa Şenel, Berfin Taş ve Yağmur Ruken Atacan rol aldı. Birlikte 6 filmde oynayan usta oyuncular Perihan Savaş ve Halil Ergün, 36 yılın ardından aynı filmde buluşmuş oldu.

Sinema yazarı Suat Köçer’in “Mürvet” isimli romanından uyarlanan “Akşam Yemeği” isimli kısa filmin çekimleri tamamlandı. Senaryosu da Suat Köçer’e ait olan filmin yönetmenliğini ödüllü kısa filmlerde imzası bulunan genç yönetmen Okan Akgün üstlendi. Çekimleri iki gün süren filmde usta oyuncular Perihan Savaş ve Halil Ergün ile başarılı oyuncular Eda Akalın, Sefa Şenel, Berfin Taş ve Yağmur Ruken Atacan rol aldı.

36 Yıl Sonra Aynı Filmde Buluştular!

Otuzlu yaşlarda, evlenmemiş üç çocuklu bir karı kocayı canlandıran usta oyuncular Perihan Savaş ve Halil Ergün, 36 yıl aradan sonra aynı filmde rol aldılar. Güneş Doğarken (1984), Kaşık Düşmanı (1984), Kırlangıç Fırtınası (1985), Sis (1987) ve Yaşarken Ölmek (1988) filmlerinde birlikte rol alan usta oyuncular, 36 yıl aradan sonra ilk kez bir sinema filminde buluşmuş oldular.

“Halil Ergün İle Çalışmayı Seviyorum”

Yakın dostu Halil Ergün ile yıllar sonra bir filmde buluşmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden usta oyuncu Perihan Savaş, şunları söyledi: “Halil’le çalışmayı çok seviyorum. Onunla çalışmak hem çok keyifli hem de yakın dostluğumuzdan ötürü aynı projede yer almak, hele uzun yıllar sonra aynı projede buluşmak çok anlamlı oldu benim için. Birlikte gençlerden oluşan bir sette onlarına heyecanına ortak olduk. Filmin hikayesi de çok anlamlı. Evlilik üzerinden kızlarına baskı yapan bir anne babayı canlandırıyoruz. Ne yazık ki toplumsal bir gerçek bu ve her durumda kadının mağdur olduğu bir sonuçla karşılaşıyoruz. Bu soruna parmak basması açısından da filmi değerli buldum.”

“Perihan’la Hiç Kopmadık”

Usta oyuncu Halil Ergün de yakın arkadaşı Perihan Savaş’la yıllar sonra aynı filmde buluşmaktan duyduğu keyfi dile getirdi. Yıllar önce birlikte aynı projelerde çalışarak seyirci karşısına çıktıklarını hatırlatan usta oyuncu, şunları söyledi: “Perihan’la önemli filmlerde çalıştık. Dostluğumuz hiç kopmadı, haberleşirdik, etkinliklerde karşılaşırdık, ama yan yana gelemedik. Eski dostlarla bir filmde buluşmak ya da ortak ustalıklar noktasında didişmek çok güzel bir şey. Bu buluşmalar beni mutlu ediyor.”

Akşam Yemeği

Yapımcılığını Film Arası Yapım’ın üstlendiği kısa film Akşam Yemeği’nin konusu ise şöyle: Geleneksel bir ailenin en büyük çocuğu olan Hacer (Eda Akalın) otuz beş yaşına gelmiş ve “halâ” evlenememiştir. Aralarında ikişer yaş fark olan üç kardeşin de evlenmemiş olması son yıllarda ailede artan bir gerilimin kaynağı olmuştur. Katıldıkları eş dost düğünlerinden etkilenen anne baba, çocukları ve özellikle Hacer üzerinde evlenme yönündeki baskılarını arttırırlar. Sözlüsüyle sorun yaşayan evin tek erkek çocuğu Arif (Sefa Şenel), evdeki bir akşam yemeğinde partneriyle aralarındaki sözü bozduklarını açıklar. Aynı gün ailenin isteğiyle evlilik görüşmesi yapan ve taliplisine hayır cevabı veren Hacer, Arif’in konuşmasıyla çılgına dönen babasına kararını açıklamak zorundadır.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir