Türk Sinemasına “Cadı” Geldi

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın kült eserlerinden Cadı, senarist ve yönetmen Erman Bostan tarafından sinemaya uyarlanarak 26 Nisan’da gösterime girdi. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın, 1900’lü yıllarda toplumdaki batıl inançlardan esinlenerek şüpheciliği öne çıkaran, eleştirel ve biraz da mizahı tarzda yazdığı bu eserin günümüze ne çok seslendiğini filmli izleyenler sezebiliyor.

Cadı İçimizde mi?

Film, çok fazla sayıda odası bulunan ve bunların çoğunun kilitli olduğu, nerede neyin olduğu algılanamayacak büyüklükteki bir köşkte geçiyor. Yıllara meydan okumuş bu köşkte gelmiş geçmiş yaşayanların da izleri bulunuyor. Köşkün; sahiplerinin yaşanmışlıkları, kapalı ve açık kapıları, bilinmeyenler ve sırlarla dolu. Köşke sahip çıkmak için bilinmeyenlere de sahip çıkmak zorunda.

Köşk, insanın iç yansıması gibi. Hiç bilmediğimizin, farkında olduğumuzun, bir yerlerde sakladığımızın, bilinç dışında biriktirdiğimizin bir karması, iyilik ve kötülüğün dengesi ve dengesizliği… Cadı ise insan dışı bir varlık, insanlıktan kaçışı simgeliyor.

Köşkteki insanların geçmişine ve ruhunun derinliğine inen bir doktor ise bu kaçışı çözmeyi ve sırları ortaya çıkarmayı görev ediniyor. Psikolojik gerilim ve fantastik öğelerin bulunduğu bu tür bir filmde, izleyicinin konunun içine girebilmesi için oyunculukların çok daha titiz ve iyi olması gerektiği düşünülünce, filmin başrol oyuncuları Buse Meral ve Furkan Andıç’a da hakkını teslim etmek gerekiyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani’den sonra perdeye aktarılan bu ikinci eseri de sinemamıza zenginlik katacak.

Wow Studios’un yapımcılığını üstlendiği Cadı’da Furkan Andıçi Naşit Nefi Efendi rolünde. Buse Meral Fikriye’yi canlandırıyor. Cadı’nın kadrosunda ayrıca Nur Sürer, Çağdaş Onur Öztürk, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Manolya Maya, Hüseyin Soyaslan, Cengiz Orhonlu, Dilara Duman, Yağız Ata Dinçer, Ekin Pasvanoğlu bulunuyor.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu, ardından Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı, Medya Ekonomisi ve İşletmeciliği Bölümü’nde Yüksek Lisans yaptı, aynı bölümde Doktora eğitimine devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir