Vahşi Gece Cuma Sinemalarda

“Her şey sakin”in cehenneme kadar yolu var.

Önemsiz Biri, John Wick, Sarışın Bomba, Deadpool 2 ve Hızlı ve Öfkeli: Hobbs & Shaw filmlerinin kural tanımaz yapımcıları olan 87North’dan, bahsinizi her zaman kırmızıya yatırmanızı söyleyen, karanlık bir Noel gerilimi geliyor.

Bir grup paralı asker, Noel arifesinde zengin bir ailenin evine girip içerideki herkesi rehin aldığında sürpriz bir dövüşçünün, Noel Baba’nın (David Harbour, Black Widow, Stranger Things dizileri) da orada olacağına hazırlıklı değildir ve Noel Baba, onlara neden bir aziz olmadığını göstermek üzeredir.

Filmde ayrıca Emmy ödüllü John Leguizamo (John Wick) Scrooge rolünde, Alex Hassell (Cowboy Bebop) paralı askerlerin lideri Jason Lightstone rolünde, Alexis Louder (The Tomorrow War) Jason’ın ayrıldığı karısı Linda rolünde, Leah brady (The Umbrella Academy), Noel Baba’yla içten bir bağ kuran ve davetsiz misafirleri göndermeye çabalarken ona hayati yardımlarda bulunan kızları Trudy rolünde. Edi Patterson (The Righteous Gemstones) Alva Lightstone, Cam Gigandet (Without Remorse) Morgan Lightstone ve Beverly D’Angelo (Sevimli Aile Tatilde serisi) da otoriter Lightstone annesi Gertrude rolünde.

Yönetmenliğini, Norveçli yönetmen Tommy Wirkola’nın (Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları, Dead Snow serisi) yaptığı Vahşi Gece’nin yapımcıları 87North’dan Kelly McCormick, David Leitch ve Guy Danella. Orijinal senaryonun yazarları, Kirpi Sonic’in de yazarları olan Pat Casey ve Josh Miller. Filmin idari yapımcısı Marc S. Fischer.

Filmin görüntü yönetmeni Matthew Weston (Dead Snow), yapım tasarımcısı Roger Fires (Önemsiz Biri) ve editör Jim Page (İlk Arınma Gecesi).  Filmin müziği Dominic Lewis (Suikast Treni) ve kostüm tasarımcı Laura DeLuca (asistan kostüm tasarımcı, Önemsiz Biri)

HİKAYE

Yapımcılar Kelly McCormick ve David Leitch tarafından kurulan 87North Productions, özgün karakterlere ve samimi duygulara dayanan cesur, önde gelen aksiyon filmleriyle ünlüdür. O yüzden McCormick ve Leitch, senaryo yazarları Josh Miller ile Pat Casey’nin menajerinden sektörde çok konuşulan aksiyon dolu, duygusal, +18 bir filmin yapımıyla ilgili acil bir telefon aldıklarında dahil olmak istemişler.

Miller ve Casey, alternatif Noel aksiyon komedi filmlerinin öncülünü anlattıklarında Leitch ve McCormick fikirde hemen potansiyel görmüşler. Leitch şunları söylüyor; “Josh ve Pat, bir ailenin rehin alınmasından sonra Noel Baba’nın günü kurtardığı çılgın hikayeyi paylaştı. Hemen ‘Dahice’ diye düşündüm. Cesur, hicivli ve iyi bir ders veren hikayesi vardı. İlk teklifte bütün küçük detayların olduğunu sanmıyorum ama ana fikir vardı.”

Yapımcılar filmin konseptinin bayramların gerçek ruhuna dokunurken belli bir tarzı olmasına bayılmış. Ayrıca olağanüstü, çığır açan dövüş sahneleriyle olma potansiyeline sahipmiş. McCormick şunları söylüyor; “Çok hoş, büyük bir fikir olduğunu ve bizim için çok kolay olduğunu düşündük. O yüzden Pat ile Josh’u da etkilemeyi başardık ve bize katıldılar. Universal, senaryonun ilk taslağına onay verdi. Yani sunumla yapım arasındaki süreç çok kısaydı.”

Sonraki önemli adım böyle benzersiz bir filmi yönetebilecek birini bulmakmış. Görevde, hem aksiyonda hem de hikayede deneyimli biri olması gerekiyormuş ve yapımcılar bu özellikleri Tommy Wirkola’da bulmuş. 87North ekibine 2021 yazında katılan yapımcı Guy Danella, daha önce Wirkola’yla Studio 8 yapım şirketinde çeşitli projelerde çalışmış. Daniella şunları söylüyor; “Vahşi Gece 87North ekibine katıldıktan sonra okuduğum ilk senaryoydu. Okudum ve Kellly ile David’e “Bu göreve Tommy’yi getirsek çok mu basit olur?” diye sordum. Hikaye Tommy’nin bulacağı bir hikayeye benziyordu o yüzden akla o geliyordu. Bence birçok kişi senaryoyu okuduktan sonra ‘Bunu nasıl başaracaksınız?’ diye sorardı. Ama Tommy’nin yapabilmek için sınırları zorlayacağını biliyorduk.”

Leitch de Wirkola ile 2013 yılının Hansel ve Gretel Cadı Avcıları’nda birlikte çalışmış. “Hansel ve Gretel’in senaryosunu okuduğumda eğlenceli ve cesur olduğunu düşünmüştüm. O kadar heyecanlanmıştım ki başka bir işi geri vermiştim. 87North ekibiyle birlikte çalışmıştık ve o film için çılgın aksiyonlar ve dövüşler çekmiştik ve o süre boyunca Tommy ve ben çok iyi anlaşmıştık. Aynı hassasiyete sahiptik ve yönetmenlikteki cesur yaklaşımını sevmiştim. O yüzden Vahşi Gece bize geldiğinde film için mükemmel olduğunu düşündük.”

McCormick, Wirkola’nın Dead Snow filmlerinin favorilerinden bazıları olduğunu belirtiyor. “Vahşi Gece’den daha ürkütücüler ama özündeki cesur fikirler ve aksiyon bu film için istediklerimize çok benziyordu. Sonra geçen yıl The Trip filmini izledik ve bu film için güçlü bir yönetmen olacağı düşüncemiz güçlendi. Bazen 87North markasına kolayca uyabilen ve sert aksiyonla karakter merkezli duyguyu bir araya getirebilen bir yönetmen bulmak zor olabilir. Tommy bunu çok iyi başardı o yüzden daha iyi bir seçenek olabileceğini sanmıyorum.”

Wirkola ve Leitch, Hansel ve Gretel’de birlikte çalıştıklarından beri doğru proje gelince tekrar birlikte çalışmaktan söz ediyormuş. Wirkola şunları söylüyor; “David ve Kelly Vahşi Gece’nin senaryosunu 2021 yazında bana gönderdiler ve yönetmek isteyip istemediğimi sordular. Senaryoyu gönderdiklerinde söyledikleri tek şey “Noel Baba’lı Zor Ölüm gibi” oldu. Okudum ve hemen sevdim. Eğlenceliydi, aksiyonun çılgınlığına rağmen çok iyi, benzersiz karakterlerle ve duyguyla eşsiz bir gerçekçiliğe sahipti.”

Wirkola’nın Vahşi Gece’yi yönetmek üzere ekibe katılmasına birkaç etken varmış. “Öncelikle bir Noel filmi yapmak ve insanların her Noel’de izleyebileceği bir şey yaratma fikri ilgimi çekmişti. İkincisi, biraz farklı ve cüretkar işlere bayılırım. Eşsiz bir tarzı olan işlere, olayların eğlenceli komik olabildiği, aksiyon dolu ve aynı anda duygusal olan karışık tarzlara bayılırım. Vahşi Gece’de bunların hepsi vardı ve ayrıca karakterler de ilginç ve gerçekçiydi.”

Birçok kişinin aşina olduğu bir şeye yeni bir tarz katma fikriyle heyecanlanmış. “Noel, herkesin bildiği bir şey ve Noel filmleri birçok kişinin deneyimlediği bir şey. O yüzden bu hikayeyi okuyunca ‘Filmin duygusunu koruyabilirsek gerçekten Noel mecazlarıyla ve Noel filmi klişeleriyle oynayabilir ve eğlenebiliriz, diye düşündüm. Bize bunları kendi çılgın tarzımızla değiştirme fırsatı verdi. Film boyunca Zor Ölüm ve Evde Tek Başına gibi başka Noel filmlerine birçok gönderme yaptık. Herkesin bildiği, sevdiği bir şeyle oynamak ve onlara yine sevdikleri bir şekilde sunmak eğlenceliydi.”

Yapımcılar, filmin aksiyonu ve eğlencesi konusunda eminmiş. O yüzden sıra karakterleri, hikayeyi ve duygusunu çözmeye gelmiş. McCormick şunları söylüyor; “Hikayeyle aksiyonu dengelemek bizim için önemliydi. Yine de sonuçları olacak ve doğru yapılmazsa gerçekten saçma ve hızlı olabilecek gibi hissettirmeliydi. Bu yüzden ekiple mizahın olduğu yerde şatafata izin verirken bir yandan da büyük oynamak konusunda birçok görüşme yaptık.”

Wirkola farklı türleri dengeleyebilme yeteneğiyle öne çıkıyor. Danella şunları söylüyor; “Tommy büyük bir işbirlikçi ve aynı zamanda son derece özgüvenlidir. Görüşleri konusunda her zaman cesurdur ve geleneksele karşı gelir. Ama onu asıl ayrıt eden şey bunu hikayeyi bağ kurulabilir karakterlerle gerçekçi kılma yeteneğidir.”

Wirkola’nın en büyük etkilerinden biri Sam Raimi ve Evil Dead 2’i ilk izleyişinin yönetmen için aydınlatıcı olması olmuş. Şunları söylüyor; “Bir filmin ürkütücü, şiddetli ve komik olabileceğini fark etmemi sağladı. Çünkü hikayemizde sınırları zorladığımız ve aksiyonu, şiddetli ve vahşeti aynı zamanda mizahla bir araya getirerek nereye kadar ileri götürebileceğimizi ama görmek istediğimiz bazı şaşırtıcı anlar var.  İnsanlar şok ile başını çevirirken aynı anda kahkaha da alabilirseniz bundan daha güzel bir duygu olamaz.”

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir