Usta İsimlerden Vize İsyanı

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı, sinema ve televizyon sektörünü etkilemiş durumda. Yeni açıklamalara göre İngiltere vatandaşı olan oyuncular ve film ekiplerinin Avrupa ülkelerine vize serbestisinin olmaması, sorunlara neden olmaya başladı. 

Ian McKellen ve Julie Walters gibi oyuncular pahalıya patlayan vize belgelerini doldurmadan ve uzun süreli vize sürecini beklemeden Avrupa’ya giriş yapamıyor.

İngiltere’de eğlence dünyasına ait yasama komitesi olan “Digital, Culture, Media and Sport Committee”ye yapılan bildiriye göre İngiltere hükümetinin Avrupa ile ilgili verdiği karar sinema sektöründe “büyük gecikmelere” neden oluyor. Yapılan açıklamada, zaten coronavirüs nedeniyle zorluklarla başa çıkmaya çalışan sektörün daha da kötü bir hal aldığı söylendi. Açıklamayı Prodüksiyon Birliği CEO’su Lyndsay Duthie yaptı.

Duthie şu sözleri sarf etti: “Örnek olarak İspanya’yı gösterirsek bir vize almak 2-3 ay alıyor. Biz filmi çekenler için bahar aylarında bile böyle zaman söz konusu değil. Sonuçlar şimdi hissediliyor. Tabii ki bunun etkilerini azaltmaya ve çözümler üretmeye çalışıyoruz. Ama çok büyük gecikmeler söz konusu. HMRC bize öncülük ediyor ve bize sosyal güvenlik form sürecinin en az 10 hafta süreceğini söylüyorlar. İşlerde çok büyük yığılmalar oluyor.”

Duthie’nin sözlerinin devamına göre Ian Mckellen, Julie Walters ve Patrick Stewart gibi usta oyuncular, Prodüksiyon Birliği’nden taraf olup hükümete vize konusunda baskı yapmaya başladı. Sektörden İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a açık mektup gönderildi. Yüzlerce kişi mektuba imzasını attı. Ancak nasıl bir sonuç geleceği henüz bilinmiyor. Diğer yandan Digital, Culture, Media and Sport Committee üyeleri bu konuda çözüm arayışını sürdürüyor. (Beyazperde)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir