‘İzleyici Onlar İçin Sadece Müşteri!’

Usta Yönetmen Martin Scorsese’den dijital platformları eleştirerek, “İzleyiciyi sadece müşteri olarak gören algoritmalar” dedi.

Martin Scorsese, aboneli yayın hizmetleri yoluyla sinema sanatının sistematik bir şekilde değersizleştirildiği, talileştirildiği ve en düşük ortak paydası olan ‘içeriğe’ indirgediğini iddia etti.

Martin Scorsese'den dijital platformlara eleştiri: İzleyiciyi sadece müşteri olarak görüyorlar - 2

Usta yönetmen, aboneli yayın sistemlerini kendisi de dahil film yapımcıları için iyi olsa da yeni projeler sunacak algoritmalara bağlı kalınarak, izleyicinin müşteriden başka bir şey olarak görülmediğini, sanatın değersizleştirildiğini belirtti.

Scorsese, bu tür yayınlarda izleyiciye herşeyin kulağa demokratik gelen ancak aslında demokratik olmayan bir durum yarattığını belirtti.

Scorsese, “Eğer izlediğiniz şeye dayanan algoritmalarla bir öneri gelirse, bu öneriler sadece söz konusu mesele veya tarza dayanacaktır; öyleyse bu durumun sinema sanatı açısından anlamı ne?” dedi.

Daha önce Scorsese Marvel filmlerini de eleştirmiş Tarantino Scorsese’ye de yanıt vererek, “Jenerasyon farkını hesaba kattığınızda onun Marvel hayranı olacağını düşünen var mı?” ifadelerini kullanmıştı.

(NTV)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir