13.Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali 20 Nisan’da

Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan 13. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali, 20 Nisan-23 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Bakırköy Belediyesi, BASAD(Bakırköylü Sanatçılar Derneği) ve Çevre Film tarafından Kültür Bakanlığı ve üniversitelerin katkıları ile gerçekleştirilecek festival kapsamında; Ulusal Kısa Film Yarışması ve Film Atölyeleri bulunuyor.


ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI

Amatör ve profesyonel kişilerin katılabileceği yarışmaya, çevre temasını doğrudan ve dolaylı olarak ele alan kurmaca, belgesel ve canlandırma türlerindeki kısa filmler başvurabilir.
Kurmaca ve canlandırma türleri için en fazla 20 dakika, belgeseller için en fazla 30 dakika ile sınırlı olan yarışmaya son katılım tarihi 6 Mart 2015’dir.

Filmler 3 ayrı kategoride değerlendirilerek ödüllendirilecektir.
SEÇİCİ KURUL: Burçak Evren (Sinema Yazarı), Ediz Hun (Sinema Sanatçısı), Engin Çağlar (Sinema Sanatçısı), Hilmi Nakipoğlu (Fotoğraf Sanatçısı), A. İlhan Gülek (Tarihçi-Yazar), Nurhan Çetinkaya (Bakırköy Belediyesi Meclis Üyesi), Prof. Dr. Orhan Kural (İTÜ Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üniversitesi GSF Dekanı) ve Vural Çavuşoğlu’ndan (Yapımcı-Yönetmen) oluşmaktadır.

İLK KEZ 50 KİŞİLİK HALK JÜRİSİ DE DEĞERLENDİRECEK-ÖN ELEMESİZ YARIŞMA

Ayrıca bu yıl ilk kez seçici kurul dışında, her film ön elemesiz olarak oluşturulan 50 kişilik halk jürisi tarafından da değerlendirilecektir.
Ödül töreni 23 Mayıs 2015’de Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.
Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi ve katılım formu www.cevrefilm.org adresindedir.

FİLM ATÖLYELERİ

Festival kapsamında bu yıl her yaş ve meslekten kişilerin katılabileceği 2 adet film atölyesi de gerçekleştirilecektir.

BAKIRKÖY-BAKIRKÖY “BELGESEL YAPIM ATÖLYESİ” ve BASAD-VURAL ÇAVUŞOĞLU “KISA FİLM YAPIM ATÖLYESİ”

İki atölye 10’ar kişi ile sınırlı olup, temel sinema bilgilerinin verilmesi yanı sıra belgesel ve kısa film yapımları da gerçekleştirilecektir. Katılımcılara profesyonel ekipman da sağlanacaktır. Ayrıca, “7.DURAKTA 7 DAKİKA” adıyla, Bakırköy hakkında yapılacak 7 dakikalık kısa filmler de yarışacaktır. İlk üçe giren filmler Bakırköy Belediyesi etkinliklerinde gösterilecek ve ödüllendirilecektir. Atölyeler ve katılım bilgileri www.cevrefilm.org adresinden temin edinilebilir.
13. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali’nin festival yönetmenliğini Vural Çavuşoğlu yapacak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir