“Yumurcak” Bugün Artizan Sanat’ta

Artizan Sanat’ta bu hafta, “Dünya Sinemasında Eskimeyenler” kuşağında Charlie Chaplin’in “Yumurcak”  filmi gösterimi ve ardından Dr. Canan Balan ile bir söyleşi yapılacak.

Dünya Sinemasında Eskimeyenler” kuşağında Artizan Sanat’ta bu hafta, Charlie Chaplin’in en önemli yapımlarından biri olarak kabul edilen, neredeyse otobiyografik filmi, komedi ve dramın düşündüren bir karışımı Yumurcak (The Kid, 1921) sinemaseverlerle buluşacak.  23 Ocak 2023, Pazartesi saat 17: 00’de Artizan Sanat’ta gösterimi yapılacak filmin ardından 18: 15’te moderatörlüğünü Esra Kartal Soysal’ın yapacağı, Dr. Canan Balan’ın konuk olacağı bir söyleşi yapılacak. Canan Balan ile Yumurcak filmi üzerinden, Chaplin filmografisi ve sessiz sinema dönemi konuşulacak.

Yumurcak (The Kid) hakkında

Sevdiği adam tarafından terk edilen Edna, yoksulluğu nedeniyle küçük çocuğuna bakamaz ve onu daha iyi bir hayat sürmesi için zengin olduğunu düşündüğü bir evin önündeki limuzinin yanına bırakır. Oysa bu limuzin çalıntıdır ve hırsızlar çocuğu bulduklarında onu fakir mahallelerindeki bir sokağa bırakırlar. Şarlo tesadüf eseri bebeği bulur ve onu evine getirir.

Edna yıllar sonra ünlü bir opera sanatçısı olmuştur ve çocuğunu bıraktığı günden beri pişmanlık duymaktadır. Çevresindeki herkesi oğlunu bulmaları için seferber eder. Şarlo ile artık beş yaşına girmiş yumurcağın ise kendilerine ait bir düzenleri vardır.

ARTİZAN SANAT hakkında

Artizan Sanat, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Yaratıcı Endüstriler Projesi kapsamında ve Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Sanat Paylaşım Derneği ve Medipol Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen “İstanbul Görsel Sanatlar Merkezi” projesidir. Proje kapsamında İstanbul’da butik, entelektüel, plastik sanatlar ve sinema etkinlilerini önceleyen kalıcı bir merkez oluşturulacaktır. Artizan Sanat, Beyoğlu İlçesi Mis Sokak’ta Beyoğlu Belediyesinin projeye tahsis ettiği merkezde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yer                      : Artizan Sanat

Adres                 : Şehit Muhtar Mahallesi, İstiklal Caddesi, Mis Sokak, No:3, Beyoğlu/İstanbul

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir