Uluslararası Edirne Film Festivali Programı Belli Oldu

Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin destekleriyle 20-26 Kasım tarihleri arasında ilk kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Edirne Film Festivali programı 13 Kasım’da İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Uluslararası Edirne Film Festivali ilk yılında dolu dolu bir programla seyircisiyle buluşacak. Uluslararası ve ulusal film yarışmaları, engelsiz film gösterimleri, sergiler ve sinemacılarla söyleşiler gibi farklı etkinlikler festival kapsamında yer alıyor.

Ünlü Yönetmen Tony Gatlif Festivalde Jüri Başkanı

Ülkemizde de çok sevilen Çılgın Yabancı, Transilvanya, Özgürlük ve Öfkeliler gibi filmlerin Cezayir asıllı Fransız (Roman) yönetmen Tony Gatlif festivalin Uluslararası Uzun Metraj Yarışması’nın jüri başkanlığı görevini üstlenecek. Ayrıca Gatlif’in son filmi Geronimo festival kapsamında Edirneli seyirciyle buluşacak. Filmin gösterimi sonrası ise Tony Gatlif sinemaseverlerle bir araya gelecek. Balkan ve Doğu Avrupa sinemasından filmlerin jüri karşısına çıkacağı yarışmada kazanan en iyi film “Günebakan En İyi Uluslararası Film” ödülü ve 10.000 Euro’nun sahibi olacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Biket İlhan

Ayın Karanlık Yüzü, Kayıkçı, Sokaktaki Adam ve ünlü şair Nazım Hikmet Ran’ın hayatını anlatan Mavi Gözlü Dev filmlerinin yönetmeni Biket İlhan festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını üstleniyor. Türkiye sinemasının en iyi filmlerinin yer aldığı yarışma kapsamında “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Senaryo” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” olmak üzere 6 dalda Günebakan Ödülü sahiplerini bulacak. Uluslararası ve ulusal yarışmalarda ödül almaya hak kazanan filmler toplamda 140.000 TL’lik ödülün de sahibi olacaklar.

Festival Jüri Üyeleri

En iyi Günebakan Ödülü verecek Uluslararası Ana Jüri Tony Gatlif (Jüri Başkanı), Zeynep Dadak, Vladimir Karanikolov, Cristian Comeaga ve Guilia Achilia’dan oluşuyor.

Ulusal Uzun Metraj jürisi ise Biket İlhan (jüri başkanı), Şenay Gürler, Okan Arpaç, Aytekin Çakmakçı ve Seyfettin Tokmak’tan oluşuyor. Kısa Film jürisinde yer alan isimler ise şöyle: Begüm Akkaya, Elfe Uluç ve Uğur Şahin. Festivalin Siyad Jürisinde Çoşkun Çokyiğit, Çağdaş Günerbüyük ve Fatih Özgüven yer alıyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir