Ula’da Sinema Atölyesi Açılıyor!

‘Dondurmam Gaymak’ ve ‘Entelköy Efeköye Karşı’ filmlerindeki başarısı ile adından söz ettiren Yüksel Aksu, Ula ilçesini sinema platosuna dönüştürmeyi hedeflediğini açıkladı.

DEV BİR KADRO İLE ÇALIŞACAK

Ula’da Nali Çakırhan Salonunda kurslar hakkında bilgi veren usta Yönetmen Aksu’yu, usta oyuncu Mustafa Avkıran ve genç jenerasyon oyuncu kadir doğulu ve Yönetmen Aydın Bulut da eşlik etti. Muğlalı yönetmen Aksu, Ula Kaymakamlığı himayesinde, Ula Esnaf Odası ve Ula Halk eğitim Merkezi Müdürlüğü yürütücülüğünde Belediye, Dokuz Eylül ve Yaşar Üniversiteleri desteği ile Film Yönetmenleri Derneği, Senaryo ve Yazarları Derneği, Oyuncular Sendikası, Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği’nin katkıları ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlıkları sertifikalı drama modüler programı düzenleneceğini açıkladı.

“GENÇLER KÜLTÜR İLE SANAT İLE UĞRAŞSIN”

Yönetmen Aksu, yöre gençlerinin akşam saatlerinde birahanelerde, diskolarda hoplamaları yerine sanata yönlendirilmelerini amaçladıklarını belirtti. Aksu, , “Gençlerimizin biraz kültür ile, sanat ile, bireysel zenginlikleri ile uğraşsınlar istiyorum. 15 Mart’tan başlayacak 15 Mayıs’a kadar süren Sinema Atölyesi açıyoruz. Yapacağımız kurs, abartarak söylüyorum, yönetim kadrosu ve sektörün deneyimli uzmanları katılacağından dolayı şu anda mevcut Türkiye’nin en iyi kaliteli öğretim kadrosudur. Gençlerimizi hem sinema ile buluşturacak, hem de vizyonlarını geliştirecek atölye çalışması, Ula Kongre Merkezinde 9-14 yaş ve 14 yaş üstü olmak üzere iki grupta düzenlenecek. Türk sinemasından Aytaç Arman, Talat Bulut, Süleyman Turan, Meltem Cumbul, Nejat İşler, Nurgül Yeşilçay gibi sanatçılarla, Üniversitelerimizden de Prof. Dr. Ertan Yılmaz, Prof. Dr. Şefik Güngör, Elif Dağdeviren ve Aydın Bulut gibi sektörün değerli temsilcileri katılacak” dedi.

ATÖLYE KURSİYERLERİ FİLMDE ROL ALACAK

Sinema atölyesi çalışmaları hakkında da bilgi veren Yüksel Aksu, “Atölye çalışmalarında Türk ve Dünya sinema tarihi, oyunculuk tekniği, senaryo yazımı, ışık ve kamera teknikleri ve yaratıcı drama uygulamaları gibi konu başlıklarında eğitimler verilecek. Atölye sonunda katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim sertifikası ve önümüzdeki yaz sezonunda çekimlerini gerçekleştireceğim filmde rol verilecek. Katılımcılar, teorik derslerde kazandıkları bilgileri doğrudan sinema setinde uygulama imkânına kavuşacak. Ve filmin yapım sürecinde yer alacaklardır” dedi.

ODA BAŞKANI VE HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE TEŞEKKÜR

Yüksel Aksu, sinema atölyesi çalışmaları projesine büyük destek veren ve aynı zamanda sınıf arkadaşı olan Ula Esnaf Odası Başkanı Kemal Özçelik ile Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kadir Aydın’a teşekkür etti. Aksu, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan da katkı gelmesini bekliyorum. Projeye sahiplenen Ula Esnaf Odası Başkanı ve sınıf arkadaşım Kemal Özçelik’e ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Kemal Özçelik sanata ve sanatçıya her zaman destek veren bir arkadaşım. Ula’daki dizi çekimlerine, sinema filmi çekimlerine ve tiyatroya her zaman destek verdi” dedi.

Usta oyuncu Mustafa Avkıran, Muğla’nın ve Ula’nın Yüksel Aksu gibi bir değere sahip olduğunu belirterek, “Yüksel Aksu’nun burada yaptıklarını çok önemseyen birisi olarak bunun da ilk olduğunu düşünüyorum. Ben de Antalya’da uzun bir süredir aynı yolculuğu yapmış birisi olarak eğer azıcık da olsa bir katkımız olursa kendimi şanslı ve mutlu hissederim” dedi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir