Türkiye Topraklarında Bir Doğu Türkistan Hikâyesi

Doğu Türkistanlı yönetmen A.Uygur Öztürk tarafından yönetilen ve çekimleri devam eden Beyaz Balina adlı uzun metraj filmin setini ziyaret ettik.

A.Uygur Öztürk, ülkesindeki baskı sebebiyle göç etmiş Doğu Türkistanlı bir yönetmen. Beyaz Balina’nın Şile’de kurulan setini ziyaretimizde bizi güler yüzüyle karşıladı. Sohbetlerimiz sırasında fark ettiğim genç yönetmenin Doğu Türkistan’da yaşanan dramın hüznünü taşıyor olmasıydı. Söz sıklıkla Doğu Türkistan’a geldi. Biz de Doğu Türkistan’la ilgili basında çıkan çelişkili ifadeleri sorduk haliyle. Yönetmen, söylenenler ne olursa olsun ülkesinde bir baskının olduğunu ve kendisinin bu baskı sebebiyle ülkesinden çıkmak zorunda kaldığını söyledi. Türkiye’ye geldiği ilk yıllarda zor şartlarda yaşamış. Tanıdık bir tek kişinin olmaması, Türkçe bilmemenin zorluğunu yaşamış bir yabancı olarak. Birçok işte çalışmak zorunda kalmış. Sinema sektöründe çalışmanın yollarını aramış yıllarca. TRT’de bazı projelerde asistanlıkla başlamış işe. Türk tarihi ve Uygurlarla ilgili belgeseller yapmış. A.Uygur Öztürk’ün genç yaşına rağmen hayatı, bir başarı hikâyesi. Zaten zorlu şartlara sahip bir sektörde yabancı bir yönetmen olarak film çekmenin meşakkatini sonuna kadar yaşamış. Fakat buna rağmen filmi bitirmiş olmanın tatlı heyecanı, yorgunluğu unutturmuş görünüyordu. Ve zorlukla çektiği göz bebeği filmini bir vefa borcu olarak kendisine kucak açan bu ülkeye adıyor.

Beyaz Balina 80’li yıllarda Anadolu’nun fakir bir köyünde yaşayan Ali ve Vahap’ın dostluğunu anlatan tatlı bir çocuk hikâyesi. Ali, anne ve babasını kaybettikten sonra büyük şehirden köye dedesinin yanına gelir. Vahap ise köyün yaramaz çocuğudur. Annesinin Ali’ye okumaya başladığı ama bitiremediği Moby Dick romanı bu ikilinin ortak tutkusu olur. Annesinin yarım bıraktığı hikâyenin sonunu merak eden Ali için Vahap hikâyeyi tamamlamaya karar verir. Filmin başrolünü iki çocuk oyuncu üstlenmiş. Efe Karaman ve Kaan Ürkmez. Yönetmen Mecid Mecidi filmlerini çok sevdiğini ve filminin Mecidi filmlerine benzer özellikler taşıdığını söylüyor. Yönetmen filmiyle, ülke festivalleri ve yurtdışı festivallerinde yarışmayı hedefliyor.

Görüntülerin bir kısmını görme fırsatı bulduk. İlk izlenim olarak şu kadarını söyleyebilirim ki önümüzdeki sezonda Beyaz Balina filmi festival programlarında karşımıza sıklıkla çıkacak gibi görünüyor.

1976 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Felsefe Bölümünü bitirdi. İki yıl felsefe öğretmenliği yaptı. Bir kurulla birlikte MEB için felsefe ders kitabı hazırladı. BİSAV’da üç yıllık sinema eğitimi aldı. Paradoks Film Akademi’de yönetmenlik ve Senaryo atölyesinde sinema eğitimine devam etti. Çeşitli dergilerde sinema ile ilgili yazıları yayımlandı. 2011'den bu yana Film Arası Sinema Dergisi’nin yazı işleri sorumlusu olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir