Mafyanın Kayıp Cenneti

Oyuncu Andrea Di Stefano, ana akım sinemanın kodlarıyla harmanladığı Escobar; Kayıp Cennet isimli ilk filmiyle, uyuşturucu mafyasının acımasız dünyasına sıkı bir bakış atıyor. Filmde Pablo Escobar’ı canlandıran oyuncu Benicio Del Toro ise hafızalarda derin izler bırakacak bir oyunculuk performansı sergiliyor.

Yılın ilgiyle beklenen yapımlarından olan Escobar: Kayıp Cennet (Escobar: Paradise Lost), on filmin seyirciyle buluştu ğu bu hafta vizyona girdi. Ünlü oyuncu Andrea Di Stefano’nun yönetmen koltuğuna oturduğu film, dünyaca ünlü uyuşturucu mafyası lideri Escobar’ın gerçek yaşam öyküsünden beslenen aksiyon ve gerilim dolu iddialı bir yapım. Bu ilk uzun metrajlı filminde işinin hakkını veren Andrea Di Stefano, ana akım sinemanın kodlarıyla harmanladığı hikâyesini, çıtanın üzerinde bir performansla anlatıyor. Benicio Del Toro’nun destansı oyunculuğuyla boy gösterdiği filmin diğer başrol oyuncuları ise Josh Hutcherson, Claudia Traisac ve Brady Corbet.

Film, uluslararası şöhrete sahip Pablo Escobar’ın gerçek hikâyesini konu ediyor. Kolombiya’da sörf dersi veren Nick, burada tanıştığı Maria’nın ailesine yakınlaşmak ve bu ailenin bir parçası olmak ister. Maria’nın amcası Pablo Escobar ile tanışan genç sörfçü, onun şatafatlı hayatı, siyasi ilişkileri ve neden olduğu tartışmalarla gündemden düşmeyen uyuşturucu mafyasının lideri olduğunu fark edince iş işten geçmiştir. Kolombiya’ya birlikte geldiği abisi ve eşinin yanı sıra Maria’yı da alarak buradan kaçma planı yapan Nick’i acımasız bir kovalamaca bekliyordur.

18452313744_13c4b758ec_oSoluk soluğa bir kaçış..

Escobar: Kayıp Cennet, ana akım sinemanın kodlarını taşıyan ve Hollywood’un bilindik dilini tercih eden bir anlayışa sahip aslında. Olay örgüsü ve bazı karakter yapılarıyla bariz biçimde Hollywood’un ayak izlerini takip eden film, bir noktadan sonra Orta Amerika suç örgütlerinin konu edildiği bir dönemin görkemli mafya filmlerine doğru evrilmeye başlıyor. Film, şiddet ve entrikanın kol gezdiği Kolombiya’nın suç dünyasını doğal biçimde tasvir ederken, dünyaca ünlü uyuşturucu kaçakçısı ve mafya lideri Escopar’ın acımasız dünyasını çarpıcı sahnelerle beyazperdeye aktarmayı başarıyor. Filmin yoğun bir kovalamacaya dönüşen ikinci yarısı, dinmeyen aksiyonu ve gerilimi yüksek temposuyla seyirciyi derinden etkileyecek ayrıntılara sahip. Filmin kurgu, müzik ve görüntü alanındaki başarıları ise ayrıca anılmaya değer.

Escobar’ın uyuşturucu, hırs, şiddet ve para tutkusu üzerine inşa ettiği yalancı cennetini tüm çıplaklığıyla yansıtan Kayıp Cennet, bir yandan mafya dünyasının acımasız yüzünü gözler önüne sererken, diğer yandan Pablo Escobar örneğinden hareketle mafyanın yoksul kitlelerin umutlarıyla elde ettiği kazanç ve şöhrete dikkat çekiyor. Bu yapay dünyaya bir şekilde bulaşanların temiz kalamayacağı gerçeğini de yineleyen Kayıp Cennet, özellikle suç dünyasının siyaset ve ekonomi çevreleriyle olan ilişkilerini ele alması bakımından da kayda değer bir yapım.

Benicio Del Toro efsaneleşiyor

Filmin en büyük artısı hiç kuşkusuz başarılı performansıyla dikkatleri üzerine çeken ünlü oyuncu Benicio Del Toro. Mafya lideri Pablo Escobar’ı son derece başarılı ve gerçekçi bir biçimde canlandıran Del Toro, etkileyici performansıyla filmde adeta efsaneleşiyor. Kendine has oyunculuğuyla büyük beğeni toplayan ve çok sayıda ödülle sinemada haklı bir üne kavuşan Benicio Del Toro, bu filmde seyircinin bellediğinde derin izler bırakan bir performansa imza atıyor.

Suat Köçer, 1980’de Erzurum’da doğdu. Ortaokul yıllarında hikâyeler yazarak başladığı yazma serüvenine, 2002’den itibaren İstanbul’da devam etti. Çeşitli ulusal dergilerde sürdürdüğü kültür sanat konulu yazılarının ardından, tamamen sinemaya yöneldi. Türk Sineması eksenli eleştiri, araştırma-inceleme ve röportajları ulusal gazete ve dergilerde yayımlandı. Ağustos 2010'da Film Arası sinema dergisini kurdu. Film Arası'nda yazı ve röportajları yayımlandı, TRT Türk'te haftalık olarak yayınlanan Film Arası isimli TV programını hazırlayıp sundu, ardından beş yıl süreyle Yeni Şafak Gazetesi'nde, sinema yazarlığı yaptı. Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında sinema alanında danışmanlık yapan ve 2017'de devraldığı Malatya Uluslararası Film Festivali'nin direktörülüğünü iki yıl yürüten Suat Köçer, TVNET televizyonunda Sormasam Olmaz isimli sinema programını hazırlayıp sunuyor. Köçer, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında sinema alanında danışmanlık yapıyor. Yazarın ikisi hikâye, biri sinema ve biri de roman olmak üzere yayımlanmış 4 kitabı bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir