Nuri Bilge Ceylan Venedik Film Festivali’nde

2-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma ve yan bölümlerinin jüri üyeleri belli oldu. Son yılların en dikkat çeken yönetmenlerinden Alfonso Cuaron’un jüri başkanı olduğu ana yarışmanın jüri üyeleri arasında Nuri Bilge Ceylan’da yer alıyor.

Ana yarışmanın jüri üyelerine bakıldığında çok değerli sinemacıların yer aldığı görülüyor. Ülkemizde özellikle Kırmızı Balon’un Yolculuğu ve Café Lumière filmleriyle tanınan usta yönetmen Hou Hsiao-hsien, son Oscar ödüllerinde Yabancı Dilde Film ödülünü Ida filmiyle kazanan Pawel Pawlikowski, az ama öz filmler üreten, özellikle biçimci filmleriyle kendine has bir sinema dili geliştirebilmiş olan yönetmen Lynne Ramsay, son dönemde renkli oyunculuğunun yanına yönetmenlik denemelerini de eklemeyi başaran Amerikalı oyuncu Elizabeth Banks ana jürinin dikkat çeken isimleri.

Altın Aslan ödülü için yapılacak ana yarışmanın ve yan bölümlerin jüri üyelerinin listesi ise aşağıdaki şekilde oluşturuldu:

Ana Yarışma

Alfonso Cuaron
Emmanuel Carrére
Nuri Bilge Ceylan
Pawel Pawlikowski
Francesco Munzi
Hou Hsiao-hsien
Diane Kruger
Lynne Ramsay
Elizabeth Banks

Orizzonti

Jonathan Demme
Paz Vega
Fruit Chan
Anita Caprioli
Alix Delaporte

Luigi De Laurentiis

Saverio Costanzo
Roger Garcia
Charles Burnett
Daniela Michel
Natacha Laurent

Sinema her şeyim. Hayallerim, bir şekilde hangi alanı olursa olsun temas halinde olmak istediğim, hayatımın vazgeçilmezi..Woody Allen, Dardenne Kardeşler ve Reha Erdem'in sinema dünyalarından tarifsiz bir şekilde etkilenirken; sinema tarihinin en iyi filminin Yurttaş Kane olduğu üzerine düşüncem, seyrettiğim her filmle biraz daha pekişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir