Türkiye Prömiyerini Boğaziçi’nde Yaptı

Ahmet Toklu’nun ilk uzun metraj filmi Pota, Türkiye prömiyerini 9. Boğaziçi Film Festivali’nde yaptı.

Dünya prömiyerini İtalya’da düzenlenen ve dünyanın en prestijli çocuk filmleri festivallerinden biri olan 51. Giffoni Film Festivali’nde gerçekleştiren Pota Türkiye prömiyerini dün 9. Boğaziçi Film Festivali’nde yaptı.

Film gösterimi sonrasında yönetmen ve ekiple yapılan söyleşide yönetmen Ahmet Toklu ‘aynı potada erimek’ üzerine kurulu bir film olduğunu belirtti. Bir dönem filmi olmasıyla sebebiyle de çocuk oyunculardan, yetişkin oyunculara zamansal bir yolculuğu sağladığı belirtildi.

Pota’nın başrolünde ‘Sadakatsiz’ diziyle adından söz ettiren genç oyuncu Alp Akar yer alıyor. Ona Bulut Güneş, Bahar Hacıbektaşoğlu ve Recep Özgür Dereli eşlik ediyor.

Sınıflar arasındaki farklılıkları basketbol üzerinden anlatan filmin konusu şöyle: Ahmet, Rusya’ya giden babası uzun zamandır para gönderemeyince, okul saatleri dışında, yaşadığı yoksul semtin yanındaki lüks ve güvenlikli sitedeki markette çalışmaya başlar. Ahmet, âşık olduğu Kezban’ın, bir gün okula basketbol eşyalarıyla gelen Erhan’a olan ilgisini görünce, basketbol oynamaya karar verir. Ama önemli bir sorun vardır. Semtlerinde basketbol oynayabilecekleri bir pota yoktur. Ahmet bu engeli ortadan kaldırmak için bir yol bulmaya çalışır.

Pota’nın festival yolculuğu devam ediyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir