The Guardian En İyi 10 Yol Filmini Seçti!

İngiliz gazetesi The Guardian en iyi 10 yol filmini seçti.

Yol filmleri insanın içinde hareket geçme, yola çıkma, seyahat etme isteği uyandırır. İnsanın içindeki özgürlük hissini harekete geçirir.

The Guardian’ın seçtiği listede Ingmar Berman’ın Yaban Çiçekleri, Thelma&Louise, İran sinemasından Jafar Panahi’nin Taksi Tahran filmleri öne çıkıyor.

Listenin tamamı şöyle:

 • Easy Rider (1969)

Yönetmen Dennis Hopper

Oyuncular: Dennis Hopper, Jack Nicholson, Peter Fonda

İki maceraperest motorcu Amerika’nın güneyine doğru dumanlı bir yolculuğa çıkarlar. Yolculukları esnasında Amerikan ruhunu rüzgar gibi arkalarına alıp, ülkenin farklı yüzleriyle karşılaşırlar. Otostopçular, değişik mola yerleri ve hayatlarına girip çıkan her şey onları yollara daha fazla bağlar.

 • Zamanın Akışında – Kings of the Road (1976)

Yönetmen Wim Wenders

Oyuncular: Rüdiger Vogler, Lisa Kreuzer, Hanns Zischler

“Zamanın Akışında” film projeksiyon makinesi tamircisi Bruno ve otostopta aldığı intihar eğilimli Robert”in uzun yolculuklarının hikayesidir. Bruno iki Almanya”nın sınırındaki kasabaları gezmekte ve film makinelerini tamir etmektedir. Robert ise içindeki çözümsüzlüğü yolculukla çözmeye çalışmaktadır. İkisi küçük kasabalara girdikçe bu garip sessiz yerlerdeki sinema salonlarının terk edildiğini kalanların da Amerikan filmlerine yöneldiğini görürüz.

 • Kanlı Toprak – Badlands (1973)

Yönetmen Terrence Malick

Oyuncular: Martin Sheen, Sissy Spacek, Warren Oates

“Badlands”, 1973 tarihi bir gerilim filmi. Charles Starkweather ve Caril-Ann Fugate’in 1958 yılında işledikleri vahşi cinayetler beyazperde’ye aktarıldı. Gerçek olaylardan ilham alınan bu yapımda, gençlerin içlerindeki büyük boşluk ve bunaltı, sarsıcı bir biçimde gözler önüne seriliyor. 

 • Garip Turistler – Sightseers (2012)

Yönetmen: Ben Wheatley

Oyuncular : Alice Lowe, Steve Oram

Garip Turistler, İngiltere´nin Göller Bölgesi´ni karavanlarıyla boydan boya geçen katil bir çiftin son derece komik ve kan revan tatillerini izliyor. Tutkulu, sevgi dolu bir çift olan Chris ve Tina´nın tatili iyi başlar ama karavan komşuları rahatsızlık vermeye başlayınca cesetler havada uçuşur ve ilişkileri zorlu bir sınavdan geçer. Kill List / Ölüm Listesi´yle dünya çapında beğeni toplayan Ben Wheatley´nin huzur dolu İngiltere manzaraları fonunda yol filmi türünü tepetaklak eden bu yeni filmi, kahkahayı kanla buluşturan leziz ve kapkara bir komedi.

 • Geceyarısı Avı – Midnight Run (1988)

Yönetmen: Martin Brest

Oyuncular : Robert De Niro, Charles Grodin

Jack Walsh (Robert De Niro)’a Jonathan Mardukas’ı (Charles Grodin) New York’tan Los Angeles’a getirmesi için 100,000 Dolar teklif ediliyor. Kendini Mardukas’a kelepçeleyen Walsh, bu uzun tren yolculuğunun olaysız geçeceğini sanarken, Mardukas’ın mafya Jimmy Serrano (Dennis Farina)’ya 15 milyon dolar borçlu olduğunu öğreniyor. Öldürülmesi planlanan Mardukas’ın yanında Walsh da hedeftedir.

 •  Y tu mamá también (2001)

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Maribel Verdú, Gael García Bernal, Ana Lopez Mercado

Julio ve Tenoch, hayali bir kumsala doğru bir yolculuk planlarlar ve kendilerinden yaşça büyük olan Luisa ile birlikte süpriz bir yolculuğa başlarlar, iki arkadaşında luciaya aşık olması yol boyunca aralarındaki arkadaşlık ilişkileininde iç yüzünü ortaya çıkaracaktır…

 • Taksi Tahran – Taxi (2015)

Yönetmen Jafar Panahi

Oyuncular: Jafar Panahi

Taksi Tahran‘ın hikayesi, İran’ın başkenti Tahran’ın sokaklarında gezinen, görünürde diğerlerinden hiçbir farklı olmayan bir sarı takside geçiyor. Tahran’ın renkli sokaklarında ilerleyen taksi, her türden yolcuyu konuk eder ve şoför koltuğunda oturan kişi her yolcuyla farklı bir konu üzerine çeşitli röportajlar gerçekleştirir. Direksiyondaki isim ise ünlü yönetmen Jafar Panahi’den başkası değildir. Panahi, taksisinin ön panosuna monte edilmiş kamerasını yolculara çevirerek farklı konular üzerinden yürüttükleri sohbetlerle, izleyiciye içerisinde dram ve komedinin bir araya geldiği zengin bir Tahran portresi sunuyor.

 • Yaban Çilekleri – Wild Strawberries (1957)

Yönetmen Ingmar Bergman

Oyuncular: Victor Sjöstrom, Bibi Andersson, Ingrid Thulin

Yaban Çilekleri, varoluşsal sorunların irdelendiği yapıtlardan biri. Huysuz ve inatçı profesör Isak Borg hayatta bir başına kalan, yıllarını bakteri bilimine veren 78 yaşında bir fizikçidir. Mezun olduğu Lund Üniversitesi’nden alacağı onur nişanesi için Stokholm’den Lund şehrine doğru yola çıkan profesör, bu yolculuk esnasında türlü kabuslar görecektir. Ölüme adım adım yaklaştığını hisseden adamın kabuslarında sorunlu geçmişi karşısına çıkacaktır.

 • The Straight Story (1999)

Yönetmen: David Lynch

Oyuncular: Richard Farnsworth, Sissy Spacek, Harry Dean Stanton

lvin Straight ve kızı küçük bir kasabada yaşamaktadır. Az paraları vardır ve Alvin şeker hastasıdır. Araba kullanamaz, kendi başına yürüyemeyecek haldedir ama söz dinlemez ve inatçı biridir. Eve gelen bir telefonla 10 yıldır görmediği abisinin bir kalp krizi geçirdiğini öğrenir. Bunun üzerine Alvin macerasına başlar, hem de bir çim biçme makinası ile…Yüzlerce mil, bir sürü yeni insan, 6 haftalık bir macera. Sonuçta Alvin hedefine ulaşır.

 • Thelma & Louise (1991)

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Susan Sarandon, Geena Davis, Harvey Keitel

Birlikte haftasonu kısa bir kaçamak yapmak isteyen Thelma ve Louise yola çıkarlar. Her şey yolunda gitmektedir, ama mola verdikleri bir barda meydana gelen bir olay tüm planlarını değiştirmelerine rol açar. Artık peşlerinde bir dedektif vardır. Ayrıca yolda Thelma’nın kendini yakın hissettiği J.D. adlı bir otostopçuyla ve Louise’in geçmişte birlikte olduğu Jimmy karşılarına çıkar.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

One Comment

 1. aydin sayman Reply

  En iyi yol filmlerinden biri YOL filmdir. Bu memlekette yapılmıştır. Çoğu kafasız ve beyin hasarlı düzen yalakasi eleştirmen 3.dünya ülkelerinin filmlerini gprmedikleri ve onemsmedikleri için böyle yüzeysel seçkiler yapıp ortalama sinema severleri etkilerler.
  Mevlana’nin sidik cukuruna dusmus karincanin denizleri yorumlamasi anektodundaki gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir