Festivallerden Ortak Açıklama

Corona virüs nedeniyle normal şartlarında düzenlenemeyen büyük sonbahar festivalleri,bu yıl rekabete girmeyip filmlerin gösterilebileceği bir ortak platform gibi hareket etmeyi hedefliyorlar.

Coronavirüs nedeniyle ertelenen ve normal şartlarında gerçekleşmesi mümkün gözükmeyen festivaller, daha kısıtlı programlarla hareket edecek ve işbirliğine gidecek. Sonbahar aylarında düzenlenen dört önemli film festivalinin, Venedik, Toronto, Telluride ve New York’un direktörleri ortak bir mektup yayınladılar ve bu yıl, birbirleriyle rekabet etmeyip işbirliğine gideceklerini açıkladılar.

Direktörler Cameron Bailey ve Joana Vicente (Toronto), Alberto Barbera (Venedik), Eugene Hernandez (New York) ile Julie Huntsinger ve Tom Luddy (Telluride) imzalı mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Bu yıl corona virüsten sonra sonbahar festivallerini düzenleyen meslektaşlarımızla rekabet etmiyoruz. Tam tersine işbirliğine gidiyoruz. Birbirimizle fikir ve bilgi alışverişi yapıyoruz. Bulabildiğimiz en iyi filmleri göstermek için festivallerimizi ortak bir platform olarak sunuyoruz. Sinemacılara, izleyicilere, gazetecilere ve endüstriye hizmet için buradayız ki sinema ekosistemi yeşersin. Bunu birlikte yapmalıyız.”

Mektupta bu festivallerin her zamanki dünya prömiyerlerini şartını aramayacakları ve ortak filmler gösterecekleri bilgisi bulunuyor. Pandemi nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları nedeniyle Avrupa’daki endüstri üyelerinin Amerika kıtasındaki festivallere katılması ve tersi beklenmediğinden Amerika ve Avrupa kıtasındaki festivallerin dayanışmaya gittiği düşünülüyor. Venedik 2-12 Eylül’de, Toronto 10-20 Eylül’de, New York ise 27 Eylül -3 Ekim’de düzenlenecek. Telluride ise henüz tarihlerini açıklamadı.

Sonbahar aylarının diğer önemli bir festivali olan ve İspanya’da düzenlenen San Sebastian Film Festivali, bu mektupta bulunmasa da yarışma seçkisinde Cannes 2020 seçkisinden beş filme yer vereceğini açıkladı.

Gerçekleşemeyen Cannes Festivali, seçkisini Cannes 2020 etiketiyle açıklamış ve bu seçkinin festivallerde gösterileceğini ifade etmişti. François Ozon’un yönettiği Ete 85 ve Thomas Vinterberg’in imzasını taşıyan Druk izleyicilerle buluşacak.

Litvanyalı yönetmen Sharunas Bartas’ın Au Crépuscule, Gürcü yönetmen Dea Kulumbegashvili’nin imzasını taşıyan Beginning ve Japon yönetmen Naomi Kawase’nin True Mothers’ı San Sebastian’da yer alan diğer Cannes 2020 etiketli filmler olarak yer alıyor. San Sebastian’ın bu seçkiden beş filmi yarışmaya alması da dört büyük sonbahar festivalinin ortaklık çağrısıyla benzeyen bir yön taşıyor.

(NTV)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir