Sinema Akademisi Başvuruları Başladı

Bu yıl 4.’sü gerçekleşecek Esenler Sinema Akademisi başvuruları başladı. Senaryo, yönetmenlik ve kurgu olmak üzere üç ana dalda eğitimin verileceği akademiye başvurular 12 Kasım’da sona eriyor.

Sinema alanına yeni yetenekler kazandırmak amacıyla Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Sinema Akademisi’nin dördüncü dönem başvuruları başladı. Pratik ağırlıklı dört aylık bir eğitimin verileceği akademiye başvurular 12 Kasım’a kadar devam ediyor.

ÖDÜLLÜ YÖNETMENLERDEN ÜÇ ALANDA EĞİTİM

Esenler Belediyesi Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde düzenlenecek akademide dersler, yurtiçi ve yurt dışı festivallerden ödüllerle dönen, alanında deneyimli isimler tarafından verilecek. “Senaryo Yazarlığı”, “Yönetmenlik” ve “Kurgu Teknikleri” alanlarında verilecek eğitimlere sırasıyla yönetmen Mehmet Bahadır Er, yönetmen Ahmet Toklu ve Özgür Kılıç verecek.

USTALAR TECRÜBELERİNİ PAYLAŞACAK

 Sinema Akademisi’nde temel derslerin yanı sıra, alanında deneyim sahibi usta ve genç yeteneklerin konuk olarak katılacağı workshoplar da yer alacak. Sinemanın çeşitli alanlarından isimler, tecrübe ve görüşlerini akademi öğrencileriyle paylaşacak.Bu yıl ağırlanacak konuklar önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

KENDİ FİLMLERİNİ ÇEKECEKLER

Üç aylık eğitim sürecinin sonunda öğrenciler kendi yazdıkları senaryoları, oluşturdukları ekiplerle çekecekler. Çekilecek filmler Esenler Belediyesi tarafından düzenlenecek bir gala gecesinde sinemaseverlerle buluşacak.

Başvurular 12 Kasım’a Kadar Devam Ediyor

Devam zorunluluğunun bulunduğu akademiye 18 yaşından büyük, sinemaya meraklı herkes başvurabilir. Başvurular 12 Kasım 2021 tarihine kadar devam ediyor. Başvuru için Esenler Belediyesi Sanat Evi’nin internet sitesi; esev.org ziyaret edilebilir.

Ahmet Toklu (Yönetmen)

Çanakkale 18 Mart üniversitesi Sinema-Televizyon Bölümünden mezun oldu. Yazdığı ve çektiği kısa filmlerle birçok önemli festivalde yarıştı ödüller kazandı. Çeşitli Televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde önemli yönetmenlerin yanında yönetmen yardımcısı, yardımcı yönetmen olarak çalıştı. TV dizisi yönetmenliği ve sinema filmi süpervizörlüğü yaptı. ’Pota’ isimli uzun metraj senaryosu 55. Uluslararası Antalya Film Festivalinde Antalya Film Forum bölümünde ‘Sümer Tilmaç’ ödülü kazandı, aynı filmle yurtdışında çeşitli ödüller kazandı. İstinye Üniversite’sinde ‘Yönetmenlik’ dersleri verdi. “Bir Yorgun Savaşçı Halit Refiğ” isimli yayımlanmış bir adet sinema kitabı bulunmaktadır.

Mehmet Bahadır Er (Senaryo Yazarlığı)

2 Temmuz 1982, Kocaeli, Gölcük doğumlu. Gölcük Donanma İlköğretim Okulu ve İskenderun Namık Kemal İlköğretim Okulunda İlköğretim, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde Ortaöğretim ve Liseyi bitirdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV Bölümünde Lisans eğitimi yaptı. Duygu Sağıroğlu, Metin Erksan ve Memduh Ün’den sinema eğitimi aldı. Türkiye, Almanya,Ukrayna ve Polonya’da çeşitli film, dizi, reklam filmlerinde yönetmenlik ve yapımcılık yaptı. Filmleri dünyanın birçok ülkesine satıldı ve birçok ödül aldı.

Özgür Kılıç (Kurgu Teknikleri)

Özgür Kılıç, 9 Haziran 1988’de Üsküdar’da doğdu. İlk ve orta öğretimini İstanbul’da bitirip, üniversiteyi ise Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü olarak tamamlamıştır. Üniversiteyi okuduğu yıllarda yerel televizyon kanallarının kurgu/montaj departmanında iş hayatına atılmıştır. Profesyonel iş hayatına ise İstanbul’da başlayan Özgür Kılıç, kariyerinin ilk yıllarında farklı yapım şirketlerinin kurgu/montaj departmanında görev almıştır. Sonraki yıllarda ise kendi yapım şirketini kurup kamu ve özel sektöre prodüksiyon, post prodüksiyon hizmeti vermiştir. Birçok TRT Belgesel yapımında yer almasının yanı sıra bir adet uzun metraj (Pota) film montajı da gerçekleştirmiştir. Sadece kurgu alanında yetinmeyip bazı projelerde sahada da görevler almıştır. Özel üniversitede ve sinema akademilerinde Kurgu Teknikleri Dersi de vermiştir. Şu an kurumsal bir şirkette Dijital Operasyon Uzmanı olarak kariyerini devam ettirmektedir.

 

 

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.