9. Engelsiz Film Festivali Sona Erdi

Dokuzuncu kez sinemaseverlerle bir araya gelen Engelsiz Filmler Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nda yarışan filmlerin ödüllerinin sahiplerini bulmasıyla son buldu.

11- 17 Ekim tarihleri arasında çevrim içi ve Ankara’da fiziksel olarak düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, dokuzuncu yılında da dopdolu film programı ve söyleşileriyle erişebilir olarak sinemaseverlerle buluştu. Festivalin son gününde Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nın ödülleri komedyen Deniz Göktaş’ın hazırlayıp sunduğu Kapanış Videosu ile açıklandı.

Festivalin YouTube kanalından yayınlanan ve Deniz Göktaş’ın esprili sunumuyla başlayan Kapanış Videosu’ndailk sözü Festival Yönetmeni Ezgi Yalınalpaldı. Konuşmasında Festivalin bu yılki temasının neden Absürt olduğundan bahseden Yalınalp; içinde yaşadığımız dünyada absürt durumlarla karşılaştığımızı, gülmeye ihtiyaç duyduğumuzdan dolayı bu yılki programda Absürt temalı kara komedi filmlerine yer verdiklerini belirtti. Konuşmasının devamında yedi günlük festivalin nasıl geçtiğini değerlendiren Yalınalp, Festivalin son iki yıldır tüm Türkiye’de çevrim içi olarak düzenlenmesiyle birçok sinemasevere ulaştıklarını da dile getirerek Festival destekçilerine teşekkürlerini iletti.

Tören, Festival destekçilerinden Amerika Birleşik Devletleri Büyük Elçiliği Kültür AteşesiGabrielle M. Price, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan’ın Festival için kaydettikleri teşekkür videolarıyla devam etti.

Festival destekçilerinin videolarından sonra Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin ve Seyirci Ödüllerinin sahipleri açıklandı.

Kısa Film Yarışması’nın Kazananları…

İlk olarak Kısa Film Yarışması kapsamında Seyirci Özel Ödülü’nün Deniz Göktaş tarafından açıklandığı törende, ödülün sahibi Deniz Telek’in yönettiğiAnuş” filmi oldu. Telek konuşmasında bu ödülün aldığı ilk Seyirci Özel Ödülü olduğunu belirterek ödülü almaktan çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Kısa Film Yarışması, En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi ise “İklim Değişimi” filmiyle Yasemin Demirci oldu. Ödülü açıklayan jüri üyesi Insa Wiese ödülün jüri gerekçesini; ana karakterin duygularını abartılı olmayan bir şekilde gösteren, çok yoğun bir hikayeye sahip bir film olduğunu belirterek verdi. Törenin devamında yayına bağlanan ödülün sahibi Demirci konuşmasında, senaryo ödülü almanın ayrıcalıklı olduğunu belirterek jüri üyelerine, festival ekibine ve filmde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Kısa Film Yarışması’nda En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi Aslak Danbolt, En İyi Film Ödülü’nün sahibi ise Danbolt’un yönettiği“Anne filminin oldu. Ödülü açıklamak üzere yayına bağlanan yarışma jürilerinden AzzaChaabouni yönetmenin profesyonel olmayan iki oyuncuyu yöneterek bir annenin dokunaklı hikayesini başarılı bir şekilde anlatması nedeniyle ödülü Anne filmine verdiklerini belirtti. Teşekkür konuşması için yayına bağlanan yönetmen AslakDanbolt, iki ödüle de layık görülmekten şeref duyduğunu belirtti. Konuşmasının devamında ise jüri üyelerine, festival ekibine ve yarışmaya başvurması için yönlendiren yönetmen arkadaşı Murat Çetinkaya’ya teşekkürlerini iletti.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nın Kazananları…

Ödül töreninin devamında ise Ulusal Uzun Film Yarışması’nın kazananları açıklandı. İlk olarak seyircileri temsilen Seyirci Özel Ödülü’nü açıklayan Göktaş, ödülün sahibinin “Hayaletler” filmi olduğunu belirtti. Törene bağlanan filmin yönetmeni Azra Deniz Okyay ödülü almaktan çok büyük onur ve gurur duyduğunu belirterek ödüle layık gören seyircilere ve Engelsiz Filmler Festivali ekibine teşekkürlerini iletti.

Daha sonra jüri üyesi Emine Yıldırım En İyi Senaryo Ödülü’nü açıkladı. Yıldırım, titiz çalışılmış hikayesi, inandırıcı diyalogları ve derinlik mizahı gerekçesiyle ödülün sahiplerinin “Kumbara filmi senaristleri Ferit Karol ve Serkan Fakılı olduğunu açıkladı.

Yarışmanın diğer jüri üyesi İnan Temelkuran’ın açıkladığı En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi ise “Cemil Şov” filmi ile Barış Sarhan oldu. Temelkuran gerekçe olarak, iç ve dış mekan tanımlarının berraklığı, eski ile yeniyi, hayal ile gerçeği bir araya getirme başarısından dolayı yönetmenin ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nın En İyi Film Ödülü ise “Cemil Şov” filminin oldu. Ödülü açıklayan jüri üyesi Banu Sıvacı, ödülün gerekçesi olarak; filmin “   günümüz gösteri toplumunda görülen dünya ile arkadaki dünya arasındaki farkı yetkin bir atmosfer oluşturarak anlatması” olarak açıkladı. Teşekkür konuşması için yayına bağlanan yönetmen Barış Sarhan ise ilk olarak jüriye ve festival ekibine teşekkürlerini iletti. Konuşmasının devamında ilk filminde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine layık görülmenin kendisini motive ettiğinden bahsederek asıl önemli olan meselenin sanat eserlerinin yarıştırılmasından çok, filmlerin seyirciyle buluşması olduğunun altını çizdi.

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir