Nefret Edilen 20 Dizi Finali

Mükemmel bir dizi finali, o diziyi unutulmaz yapar.

M*A*S*H  ve Cheers gibi klasiklerden Mad Men ve The Deuce gibi son örneklere dek gördük ki, harika bir dizi finali, bir dizinin itibarının kalıcı olmasını sağlamanın en kesin yoludur. Ancak TV yaratıcıları bunu her zaman başaramıyor.

Ya çok güvenli oynayarak ya da çok fazla risk alarak unutulmaz finaller yazmayı başaramıyorlar ve parlaklıkları sönüp gidiyor.

Bazen bir final o kadar sevilmez ki, baştan yapılması gerekir. Showtime’ın tüyler ürpertici seri katil draması Dexter yıllar sonra bu yüzden dönmüştü. Eleştiri yazımızı okumadıysanız tıklayın.

Bununla birlikte, çoğu şov o kadar şanslı değil. Killing Eve’den True Blood’a kadar birçok dizi korkunç sonlarıyla hatırlanmaya devam edilmek zorundalar.

İşte tüm zamanların en nefret edilen 20 dizi finalinden bir seçki…

20. Breaking Bad

Breaking Bad gibi popüler ve sürekli olarak şaşırtıcı olmayı başaran bir diziyi tamamlamak elbette zor olacaktı ancak dizi finali “Felina” ne yazık ki en hafif tabirler “hayal kırıklığı yarattı”. Jesse’nin kaçışı ve Walter’ı gördüğümüz son kare kafalarda soru işaretleri bırakmaktan başka işe yaramadı.

19. Crazy Ex-Girlfriend

Rachel Bloom’un kült müzikali dört sezonluk maratonun ardından “sorgulanabilir” bir finalle sona ermişti.

18. Killing Eve

BBC’nin keskin uçlu, kara komik macerası Killing Eve, ilk sezonun ardından sürekli düşen çıtasını bir daha asla yukarı taşıyamadı ve 2022 tarihli büyük finalinde hepten hayal kırıklığı yaşattı. Villanelle (Jodie Comer) tüm 12 üyelerini öldürdükten sonra vuruldu ve bu karar hiçbir hayranı memnun edemedi.

17. The Undoing

Hugh Grant ve Nicole Kidman’lı psikolojik gerilim, 2021’de Sky’da yayınlandı. David E. Kelley ve Susanne Bier’in The Undoing için tasarladığı son, ne yazık ki fazlasıyla tahmin edilebilirdi.

16. Ozark

Netflix’in popüler suç dizisi Ozark’ın finali de eleştirmenler tarafından beğenilmedi. “Dayanılmaz derecede gergin, çarpık bir şekilde dokunaklı ve herhangi bir akış hizmetinde gördüğümüz en iyi dizilerden biri” olarak tanımlanan Ozark finalinde, sevilen karakterlerin birer birer ölmesi ve Byrde ailesinin adaletten uzak bir finalle oyunu kazanmaları beğenilmedi.

15. Lost

Lost’un itici çekiciliği her zaman onun temel gizemi olmuştur. İki bölümden oluşan final bölümü, pek fazla cevap sunmadı ve hayranları ikiye böldü. Damon Lindelof’un maneviyatçı eğilimi burada tüm gücüyle ortaya çıktı ve her şeyin nasıl bittiğini görmek için koltuğunun ucunda heyecanla bekleyen devasa izleyici kitlesi, finalden eli boş döndü. Finali eleştirenler “aşırı uzun, kafa karıştırıcı ve aşırı hoşgörülü” olduğunu savunuyorlar. Adil olmak gerekirse, muhtemelen tüm zamanların en yanlış anlaşılan finali olabilir.

14. True Blood

Alan Ball’un Six Feet Under’ın ardından sunduğu vampir draması, yıllar boyunca melodramdan beslendi ve rezalet bir finalle tamamlandı. Bill (Stephen Moyer), Sookie’yi (Anna Paquin) kendisini öldürmeye zorladı ve anlaşılır bir sebep olmaksızın gerçekleşen bu eylem tüm romantizmi pencereden aşağı attı.

13. The X-Files

Final yapmadan çok önce düşüşe geçen bir diğer dizi olan The X-Files, David Duchovny’nin Fox Mulder’ının dönüşüyle büyük şeyler vaat etmişti aslında ama başaramadı. Televizyonun harika bilimkurgu dizilerinden biri için kalitesiz bir sondu: Ağır teizm ve basmakalıp TV kinayelerine dönüşen, kafa karıştırıcı, genellikle sıkıcı bir bölümdü. Bölümün yayınlanmasından sonra The New York Times, “Televizyondaki en yaratıcı şov sonunda hayal gücünün sınırlarına ulaştı” diye yazdı.

12. Star Trek: Enterprise

Enterprise’ın yaratıcısı Brannon Braga, final bölümünün yayınının ardından yaptığı açıklamada Star Trek: Enterprise‘ın dizi finali için “Enterprise, aktörlerin yüzüne atılan bir tür tokat gibi… Çok pişmanım” dedi.

11. Desperate Housewives

Adını Stephen Sondheim’ın bir şiirinden alan Desperate Housewives finali “Şapkayı Bitirmek”, tüm sezon boyunca inşa edilmiş olan tüm melodramın gerilimini aldı ve onu mahvetti… Karen Mc Clusky (Kathryn Joosten), Alejandro’yu öldürdüğünü itiraf ederek Bree’nin cinayet davasını etkisiz hale getirdi. Keskin bir şekilde yıkıcı bir banliyö hicvi olarak ünlenen dizi, her yönden mülayim bir mutlu son yaparak kendisine ihanet etti.

10. Sherlock

Mark Gatiss ve Steven Moffat’ın Sherlock Holmes hikayelerinin modernize edilmiş dönüşü, BBC için epey bir sansasyon yarattı. Ancak final, çoğu kişi tarafından bir yanlış adım olarak görüldü. Holmes (Benedict Cumberbatch) ve Watson’ın (Martin Freeman) kötü Eurus (Sian Brooke) ile mücadele ettiği “Son Sorun” adlı bölüm, bazı eleştirmenler tarafından hem kafa karıştırıcı hem de cinsiyetçi olarak kabul edildi.

9. Twin Peaks: The Return

Kime sorduğunuza bağlı olarak değişir: David Lynch’in avangard Twin Peaks finali, ya şimdiye kadar yapılmış en iyi, en cesur TV bölümlerinden biri ya da esrarengiz, sinir bozucu bir karmaşa. Tüm sezon boyunca karizmatik iyi adam Dale Cooper’ın (Kyle McLachlan) dönüşünü bekleyen hayranlar, eski Coop’un sondan bir önceki bölümde tam gaz geri döndüğünü gördü. Ancak yeniden bir araya gelme kısa sürdü ve hem Cooper hem de Twin Peaks gerçeküstü, düşmanca ve rahatsız edici bir saatle sona erdi – çözüm veya kapanış özlemi çeken izleyiciler fena halde hayal kırıklığına uğradı.

8.  Gossip Girl

Gençlik draması Gossip Girl şok edici bir açıklamayla sona erdi: Dan (Penn Badgley) baştan beri “Gossip Girl” olarak bilinen blog yazarıydı. Pek çok hayran, bir sürü yeni soru ortaya çıkaran twistten memnun kalmadı. Dahası, dizinin yeni, daha genç bir grup liseli çocuğu gösteren son sahnesi gerçekten gereksizdi.

7. Little House on the Prairie

Çiftliği satmak bir şey ama onu dinamitle havaya uçurmak? Little House on the Prairie‘nin patlayıcı finali, dizinin itibarını da evin geri kalanıyla birlikte paramparça etti.

6. The Sopranos

Hiç The Sopranos‘unki kadar hayranları ikiye ayıran bir final oldu mu? David Chase’in mafya draması, zaman zaman o kadar komik ve çekiciydi ki, ne kadar deneysel olabileceğini gözden kaçırmak kolaydı. Pek çok hayran Tony’nin kaderinin belirsizliği karşısında dehşete düşmüş olsa da, şimdilerde kötü bir üne sahip olan bitişiyle final, The Sopranos’un aldığı en büyük risklerden biriydi aslında. Hatta bazı oyuncular, bölümün kapanış anlarını izlerken televizyonlarında bir aksaklık olduğunu düşündüklerinden kanalı şikayet ettiler.

5. Roseanne

Dokuz yaşındaki İngilizce öğrencilerinin çoğuna söylendiği gibi, “…ve hepsi bir rüyaydı”, insanoğlunun bildiği bir hikayeyi bitirmenin en kötü yoludur. Roseanne, orijinal dokuzuncu sezon finalinde (yani sonunda 2018’de yeniden canlandırılmadan önce) buna benzer bir şey yaptı: Dan’in (John Goodman) kalp krizinden sonraki olayların çoğunun Roseanne (Roseanne Barr) tarafından hayal edildiğini söyledi!  Dan’in kalp krizinden öldüğü ortaya çıktı! Dizi birkaç yıl önce yeniden canlandırıldığında, yazarlar bu finalin (ve dokuzuncu sezonun çoğunun) hiç var olmadığını iddia ettiler; çoğu izleyici de o sırada durumun gerçekten böyle olmasını diledi.

4. How I Met Your Mother

Filmlerdeki çarpık sonlar genellikle kabullenilirken, karakterler ve bağlamlar yıllar içinde katılaştığından, TV dizilerinde bunu başarmak daha zordur. How I Met Your Mother’ın çokça nefret edilen finali de istediği etkiyi bu nedenle yaratamadı. Robin’in (Cobie Smulders) son dönüm noktası ile Barney’nin karakter gelişiminin tamamen hiçe sayılması sonucu bu final, bir zamanların sevilen sitcom’unun tüm mirasını gölgeledi.

3. Dexter

Sansasyonel seri katil draması Dexter’ın sonunun nasıl geleceğini en başından beri merak ediyorduk. Dexter Morgan (Michael C Hall) sonunda rezil “Bay Harbor Kasabı” olarak adalete teslim edilecek miydi? Yoksa kendisi mi itiraf edecekti? Hayır, bunlar olmadı. Hayatının geri kalanını bir oduncu olarak yaşamak için Oregon’a taşındı! Bu saçma ve şaşırtıcı son birdenbire geldi ve hemen hemen hiç kimseyi tatmin etmedi.

2. Seinfeld

Tüm zamanların en popüler, en beğenilen sitcom’larından birini, yani meşhur “hiçbir şey hakkında bir şov”u nasıl bitirirsiniz? Jerry Seinfeld ve Larry David şöyle yaptı: Jerry, Elaine, George ve Kramer’i şovun geçmişindeki karakterlerden oluşan bir mahkeme salonuna götürüp, “çeteyi” sosyal ahlaka karşı işlenen suçlardan hapse göndermek istedi. Seinfeld’in feci sonu, milyonlarca izleyicinin “Anlaşma nedir?” diye sormasına neden oldu.

1. Game of Thrones

“Ne kadar büyürlerse o kadar sert düşerler” ve TV dünyasında Game of Thrones bir titandı! HBO’nun popüler fantezi serisi, sekizinci ve son sezonu boyunca anlatı ve stil sorunlarıyla boğuştu ve toplu bir omuz silkmeyle karşılanan aşırı abartılı bir finalle sonuçlandı. Demir Taht’taki gıpta edilen koltuğu beklenmedik şekilde Bran Stark’a verme kararı, GoT’un tek sorunu değildi. Birçok hayran, en sevilen karakterlerin, dizinin yaratıcıları tarafından ihanete uğradığı hissine kapıldı.

Derleme: Independent

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir