Kültür Bakanlığı’ndan Sinemaya Rekor Destek

Sinema Destekleme Kurulu 2015 yılının ilk sinema sektörü desteklerini açıkladı.

Sinema Destekleme Kurulu, 14 ‘İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen Projesinin’ 4.150.000 TL ile 35 ‘Uzun Metraj Kurgu Film Yapım Projesinin’ 18.100.000 TL ile desteklenmesine ve toplamda 49 projeye 22.250.000 TL destek verilmesine karar verdi. Ayrıca belgesel, animasyon, kısa film, senaryo ve diyalog yazım ve araştırma geliştirme dallarında yapılan başvuruların değerlendirilmesine ilişkin destekleme kurulu toplantısı şubat ayının son haftasında yapılacağı açıklandı.

Uzun metraj projesi kapsamında en büyük destekler 900.000 TL ile Semir Arslanyürek’in Kaos ve Bilal Koyuncu’nun Hanif Bacı projelerine verildi. Ayrıca Türkan Şoray’ın Eski Köye Yeni Adet, Reha Erdem’in Koca Dünya, Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons, Ümit Ünal’ın Sofra Sırları, Ramin Matin’in Son Çıkış ve Melisa Önel’in 16 adlı projeleri de destek almaya hak kazandı. Kurul tarafından ertelenen uzun metraj projeleri arasında Yavuz Özkan’ın Marx Döndü ve Ömür Atay’ın Kardeşler adlı projeleri yer alıyor.

Kurul kararlarının listesine www.sinema.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Sinema her şeyim. Hayallerim, bir şekilde hangi alanı olursa olsun temas halinde olmak istediğim, hayatımın vazgeçilmezi..Woody Allen, Dardenne Kardeşler ve Reha Erdem'in sinema dünyalarından tarifsiz bir şekilde etkilenirken; sinema tarihinin en iyi filminin Yurttaş Kane olduğu üzerine düşüncem, seyrettiğim her filmle biraz daha pekişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir