Film Arası ‘Aşk’a Geldi

Her ay hazırladığı kapsamlı dosyalarla sinemaya dair sorunları, soruları mercek altına alan Film Arası Dergisi’nin bu ay kapak dosya konusu; Sinemada Tükenmez Bir Kaynak: Aşk.

Film Arası Dergisi Şubat sayısında sinemadaki ‘aşk’ı kapsamlı bir dosyayla mercek altına aldı. Beni Böyle Sev Seveceksen başlıklı dosyaya konuşan usta ve genç sinemacılar, konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı. Popüler aşk filmlerinin yönetmeni olarak tanınan A. Taner Elhan Röportajı ile Aşkın Kanunu Yazsak Yeniden başlıklı soruşturma dosyasında Biket İlhan, Ali Koca, Cihan Aktaş, Nurçay Türkoğlu, Celil Civan, Okan Arpaç görüşleriyle katıldı. Ayrıca dosyada Sermin Çakmak Afşin: “Kim Bu Kadınlar Adamlar”, Gökşen Aydemir: “Aşk Mümkündür Hala”, Dilek Karataş ise “Aşk tek Kişiliktir” başlıklı yazılarıyla dosyaya katkıda bulunuyor.

KAPİTALİZM BİZİ AŞTAN UZAK TUTUYOR

Derginin kapak dosya konuğu Acı Aşk, Kadın İşi Banka Soygunu ve Aşk Sana Benzer filmlerinin yönetmeni A. Taner Elhan, sinemanın aşka bakışını ve kendi filmlerine yansıyan ‘aşk’ı anlattı. Kapitalizmin toplumu aşktan uzaklaştırdığını ifade eden Elhan, şunları söyledi; “İnsanlar 60’lı, 70’li ve 80’li hatta 90’lı yıllardaki gibi yaşamıyor. 90’lardan sonra dünya çok hızlı dönüştü. Teknoloji bunu hızlandırdı. Kapitalizm daha hızlı para harcayalım diye bizi aşktan uzak tutuyor. Yalancı dünyalara inandırılmaya çalışıldık.”FilmArasi-46

VİZYON FİLMLERİ FİLM ARASI’NDA

Film Arası’nın Şubat sayısında vizyona giren dört filmin kritiği yer alıyor. Kerem Duymuş: ‘Yıldızlar Haritası’nı, Ercan Dalkılıç ‘Mommy’, Levent Tanıl ‘Mucize’ ve Ahmet Deydin ise Beyaz Tanrı filmini Film Arası okurları için kritik etti.

ESRA DERMANCIOĞLU: “BİZİ GELİŞTİRECEK OLAN ÖZELEŞTİRİDİR”

Oynadığı rollerle iyi bir çıkış yakalayan oyuncu Esra Dermancıoğlu bu ay vizyona girecek olan Hayalet Dayı filmindeki rolü ile de kendinden söz ettirecek. Dilek Karataş, vizyona girecek Hayalet Dayı filmini vesile ederek, Film Arası okurları için, Esra Dermancıoğlu ile oyunculuğu, hedefleri ve Türk sineması üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Esra Dermancıoğlu, Türk sinemasının özeleştiri eksikliği sorunu yaşadığını ve sorunlarımızı ancak özeleştiri yapabilirsek aşacağımızı dile getirdi.

SİNEMANIN GÜNDEMİ FİLM ARASI’NDA

46. sayısında renkli baskısıyla yayına çıkan Film Arası’nın bu ay gündemi de çok renkli. Makale bölümünde bu ay Murat Ata: “Mike Leigh; İnsan Ruhunun Kaşifi” Fatih Yürür: “2014 yılında Sinema Salonlarımızı Teğet Geçenler”, Güven Adıgüzel: “Sevgili Bela; Kuyu Filmini Görmüş müydünüz?”, Hakan Yörük: “Üç soruda Tek Mekan” isimli yazılarıyla yer alıyor. Dergi yazarları Ali Can Sekmeç “Kamelyalı Kadın: Çolpan İlhan”, Rıza Oylum “Zhang Yimou: Pirinç Tarlalarından Film Festivallerine Uzanan Bir Yaşam”, Merve Yorulmaz “Böyle olur Tekinsizin Sineması” başlıklı yazılarıyla okura seslendi. Derginin yayın yönetmeni Suat Köçer ise Halit Refiğ’in unutulmaz filmi Karılar Koğuşu adlı filmini yazdı. Köçer, “Acı Çeken İnsanlığımız; Karılar Koğuşu” başlıklı yazısında filmin karakterlerine yoğunlaşıyor.

Film Arası Dergisi’nin Şubat sayısı, Türkiye genelinde satış noktalarında.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir