Köprüde Buluşmalar Başvuruları Başladı!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen, Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturmaya devam eden Köprüde Buluşmalar, 15-16 Nisan 2020 tarihleri arasında 15. kez düzenlenecek.

Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenen ve sinemacılara yeni uzun metraj projelerinin ilk uluslararası sunumunu yapmaları için olanak yaratırken, ortak yapımlar için de zemin hazırlamayı amaçlayan Film Geliştirme Atölyesi’ninbaşvuruları başladı. Atölye başvuruları 16 Aralık 2019’a dek sürecek.

Film Geliştirme Atölyesi’ne Türkiye’den seçilen projelerin yönetmen, senarist ve yapımcıları, Komşular platformuna seçilen uluslararası projelerin ekipleri ile birlikte yapacakları ön hazırlık ve sunum teknikleri eğitimine ek olarak senaryo, prodüksiyon, dağıtım ve pazarlama üzerine kapsamlı bir çalışma yapacak.

Uluslararası yapımcı, dağıtımcı, festival ve fon temsilcileri ve yayın kuruluşları ile yaptıkları birebir toplantılarda işbirliklerinin ilk adımlarını atacak olan proje ekipleri ayrıca projelerinin sunumlarını uluslararası sinema profesyonellerinden oluşan jüriye yapacak.

Sunumların ardından jüri tarafından belirlenen projelere verilecek Film Geliştirme Atölyesi ödülleri ise aşağıdaki gibi gerçekleşiyor:

  • 30.000 TL Köprüde Buluşmalar Ödülü
  • Melodika Ödülü
  • Genius Park Görsel Efekt Ödülü
  • MFI (Akdeniz Film Enstitüsü) Senaryo Atölyesi Ödülü (Yunan adalarında iki kere düzenlenecek senaryo atölyesi ve ardından online yapılacak senaryo danışmanlığını içerir.)
  • Transilvania Pitch Stop Ödülü
  • Seyap Ödülü

Film Geliştirme Atölyesi seçkisinde çeşitlilik olmasına önem veriliyor. Bu nedenle belgesel, tür sineması (korku, fantastik vs.), çocuk ve komedi filmleri gibi farklı konu ve türlerde projelere açık olan çağrı, disiplinlerarası ve hibrid projeleri de kapsıyor.Geçtiğimiz yıl Film Geliştirme Atölyesi’nde ödül almış projeler arasında Uyku Kampı (Zeynep Dadak), Selda (Amber İşbilen), Uzun İnce Yol (Banu Sıvacı), Cenaze (Orçun Behram), Güneş (Nejla Demirci) ve Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile (Ali Ercivan) bulunuyor

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir