Kundura Sinema’da Film Rüzgârı

Ekim ayında 16. İstanbul Bienali’ne paralel gerçekleştirdiği “Hakikatten Uzaklaştıkça” özel gösterim programı ile 2019-2020 gösterim sezonunu açan Kundura Sinema, düzenlediği ücretsiz gösterimler, çocuk atölyeleri, Kundura Sinema Açık Perde, Hollywood Klasikleri özel gösterimleri ve Ay’a ayak basılmasının 50. yıl dönümünü kutladığı film seçkisi ile izleyicilerine Aralık ayı boyunca farklı içeriklerde keyifli seçenekler sunuyor.

1 Aralık Pazar, 16.00 – Tanınmış Piyanist ve Besteci Donald Sosin’in Canlı Müziği Eşliğinde Sessiz Film Gösterimi

Kundura Sinema’nın beğeni ile takip edilen, izleyicilerine canlı müzik eşliğinde benzersiz bir film deneyimi sunan sessiz film gösterimlerinin Aralık ayın konuğu Donal Sossin. MoMA, Columbia Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği eşsiz performanslarının yanı sıra sinema tarihinde sessiz filmlere yaptığı besteler ile tanınan ünlü piyanist Donald Sosin, sinema tarihin en iddialı yönetmenlerinden Avusturyalı yönetmen Fritz Lang’ın bilim kurgu sinemasının ilk örneklerinden biri sayılan Woman In The Moon sessiz filmine canlı performansı ile eşlik edecek. Bu benzersiz deneyim 1 Aralık Pazar günü Kundura Sinema’da izleyicilerle buluşacak.

Aralık Ayının En Yenisi Stanley Kubrick’ten “2001: A Space Odyssey”

Kült filmlerin dahi yönetmeni Stanley Kubrick’in 1968 yılında yazıp yönettiği Arthur C. Clarke’ın Gözcü öyküsünden yola çıkarak beyazperdeye uyarlanan 2001: A Space Odyssey filmi zihin bulandıran bir bilimkurgu senfonisi. Özel efekt uzmanı Douglas Trumbull ile çalışan Kubrick, gelmiş geçmiş en “gerçekçi” uzay tasvirlerini yaratmak için iki yıl boyunca çalışmış ve sinema teknolojisini bu film aracılığı ile çok ileriye taşımıştır. Anlatı ve özel efektlerin sınırlarını zorlayarak teknoloji ve insanlığa dair yeni arayışların da kapısını açan, dört bölümden oluşan bu film 1968 yılının en popüler filmleri arasında yer aldı.

15 Aralık Pazar, 16.00 – Genç Yönetmenler Kundura Sinema Açık Perde’de Buluşuyor

Kundura Sinema, filmlerini daha önce beyazperde de gösterme fırsatı olmamış genç yönetmenleri yaptığı açık çağrı ile Kundura Sinema Açık Perde’ye davet etmişti. Kısa film yönetmenleri için yeni bir platform oluşturma hedefiyle yola çıkan Kundura Sinema Açık Perde, yönetmenlere izleyiciyle bir araya gelme fırsatı sunduğu programında gösterimlerinin ilkini 15 Aralık Pazar günü saat 16.00’da gerçekleştirecek. Yapımları izlemek isteyenler gösterimlere ücretsiz katılabilecek. Kundura Sinema Açık Perde’ye başvuru için son tarih 30 Kasım 2019.

27 Aralık Cuma, 21.00 – Kundura Sinema’nın Vazgeçilmezi: Hollywood Klasikleri Özel Gösterimi: Cat On A Hot Tin Roof / Kızgın Damdaki Kedi

Kundura Sinema’nın tarihi atmosferinde, özel ikramlar eşliğinde film izleme keyfi sunan, Hollywood Klasikleri Özel Gösterimi’nin geçtiğimiz aylardaki konuğunu kaçıranlar için, Aralık ayı programı ikinci bir şans sunuyor. Tennessee Williams’ın en az kendisi kadar efsane olmuş Pulitzer Ödüllü oyunundan beyazperdeye uyarlanan 1958 yapımı Cat On A Hot Tin Roof/Kızgın Damdaki Kedi Aralık ayında Kundura Sinema’da biri kez daha izleyiciyle buluşuyor. Eşsiz güzelliği ve etkili performansıyla hafızalarımıza kazınan Elizabeth Taylor’un başrolünü üstlendiği, Richard Brooks’un yönetmenliğini yaptığı film, alkolik eski futbolcu olan Brick’in karısı Maggie’yi başından salışı ve kanserden ölmek üzere olan babası Big Daddy ile buluşmasını konu alıyor. Kundura Sinema klasik film takipçilerini 27 Aralık Cuma akşamı Beykoz Kundura’ya bekliyor.

Aralık Ayında Devam Edenler

Kundura Sinema Kasım ayında “Ay’a Yolculuk” teması altında bir araya getirdiği, uzayın bilinmezliği içinden yeryüzüne bakma isteği uyandıran bir film seçkisi Aralık programında da kaçıranlar için yerini alıyor.

Politik ve ekonomik gerginliklerin günlük hayatta sık sık yaşandığı Soğuk Savaş yıllarında geçen yönetmen Veronika Janatkova’nın Ticket To The Moon belgeseli; NASA’nın içine kurduğu set ile yerçekimsiz bir ortam yaratan Akademi Ödüllü ünlü yönetmen Ron Howard’ın Apollo 13 filmi; prömiyerini 2016’da Tribeca Film Festivali’nde yapmasının ardından olumlu, olumsuz birçok yorum alan, Slovenyalı yönetmen Ziga Virc imzalı Houston, We Have A Problem!; yönetmen Jindrich Polák tarafından çekilen film Soğuk Savaş döneminin Batı- Doğu ikiliğinin popüler politik eğiliminden uzaklaşan ve geleceğe dair daha iyi bir dünyanın resmini çizen Voyage to the End of the Universe Ikarie XB1 ve Avusturyalı yönetmen Fritz Lang’ın eşi Thea von Harbou’nun “The Rocket To The Moon” isimli kitabından beyazperdeye uyarlanan Woman In The Moon sessiz filmi sürpriz isimlerden oluşacak canlı müzik grubu eşliğinde Aralık ayında Kundura Sinema’da izleyiciler ile buluşmaya hazırlanıyor.

Kısa ve orta uzunlukta 3 filmden oluşan “Belki Yaşanmadı, Yine De Doğru” ücretsiz film seçkisi Aralık ayında Kundura Sinema’da ücretsiz olarak gösterilecek. Ay’a inişin 50.yıldönümü kutlamaları kapsamında programda yerini alan Firmamentum Continuitas, Genghis Khan Conquers the Moon ve Dark Side of the Moon filmleri gerçek ile kurgu arasında köprü kuruyor ve kolektif bilinçte gizli olan gerçekleri gün yüzüne çıkartmayı amaçlıyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir