Kalandar Soğuğu Ödüle Doymuyor

İnsanın ve doğanın derinliklerini şiirsel bir dille anlatan Kalandar Soğuğu, ödüle doymuyor. Film, Tokyo ve Antalya’nın ardından Fransa’dan da ödülle döndü.

TRT’nin ortak yapımcısı olduğu Mustafa Kara’nın ikinci uzun metraj filmi “Kalandar Soğuğu” Avrupa’nın saygın festivallerinden biri olan Festival Premiere Plans’den jüri özel ödülü ile döndü. Dünya prömiyerini kasım ayında Tokyo’da gerçekleştiren Film, Jüri başkanlığını ‘Olağan Şüpheliler’, X-Men’ gibi filmlerin ünlü yönetmeni Bryan Singer’ın yürüttüğü 28. Uluslararası Tokyo Film Festivali’nden de En İyi Film, ne En İyi Yönetmen olmak üzere iki ödüle layık görülmüştü.

Fransa’da da büyük ilgi ve sevgi ile karşılanan Kalandar Soğuğu şimdi de Festival Premiers Plans D’angers’de Jüri özel ödülüne layık görüldü. Jüri başkanı ödülü filmin yönetmeni Mustafa Kara’ya takdim ederken “pek çok sahnesiyle yıllarca aklımızdan çıkmayacak, bu masalsı film jüri üyelerini derinden etkiledi” şeklinde konuştu.

Doğa, insan ve hayvan ilişkisinin naif bir portresi olan ve Karadeniz’in masalsı yeşilliklerinde geçen film, ayrıca geçtiğimiz ay 52. si düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Ulusal ve uluslararası yarışma olmak üzere iki ayrı bölümde yarıştı. Uluslararası yarışmadan ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü, ulusal yarışmadan ise Jüri Özel Ödülü, En İyi Müzik ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri olmak üzere toplam dört ödülle adından çokça söz ettirdi.
TRT’nin ortak yapımcısı olduğu “Kalandar Soğuğu” ekibinin yolculuğu 2010 yılında İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Köprüde Buluşmalar” ile başladı. “Kalandar Soğuğu” Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Dairesi desteğinin ardından, Avrupa’nın önemli sinema fonlarından biri olan Eurimages tarafından desteklendi.
Film önümüzdeki günlerde sinema dünyasının önemli festivallerinde yer almaya devam edecek. Filmin Eylül 2016 tarihinde vizyona girmesi bekleniyor.

Kısaca “Kalandar Soğuğu”

Karadeniz’in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla, günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla; dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri Mehmet’in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır; Mehmet Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında, dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin, doğa, insan ve hayvan ilişkisinin naif bir portresi çizilmektedir.

Yönetmen Mustafa Kara

Mustafa Kara, 1980 yılında Trabzon`da doğdu, Cumhuriyet Üniversitesi Radyo ve Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. İlk uzun metraj filmi 2006 yılında, Türkiye ve İngiltere ortak yapım olan “Umut Adası”dır. Nermin Aytekin ile birlikte 2009 yılında “Kara film Prodüksiyonu” kurdu. Mustafa Kara birçok belgesel ve reklam filmi çalışmasından sonra ikinci uzun metraj projesi “Kalandar Soğuğu”nu gerçekleştirdi. Kara’ya göre; “Kalandar Soğuğu”, gösterişten ve yapaylıktan uzak, olabildiğince içten, gerçekçi ve tutarlı bir ‘hikâye anlatma tutkusu’yla ortaya çıkmıştır.”

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir