Kadıköy’de Sinema Atölyesi Başlıyor

Kadıköy’de Sinema Adası’nda 7. si gerçekleşecek Sinema Atölyesi, kapılarını 23 Ekim’de sinemada üretim sürecini öğrenmek isteyenlere açıyor. Atölyenin koordinatörlüğünü Esra Güzel üstleniyor.

8 hafta sürecek atölyede, bir filmin senaryo aşamasından ışık ve sesine, oyuncu yönetiminden yapımcılığa kadarki çeşitli aşamalarına dair temel bilgiler verilecek. Eğitmenler kadrosunda Berlin, Sundance, Altın Portakal Film Festivallerinden ödüllü Yeşim Ustaoğlu, Beyond24 etkinliği kurucusu yapımcı Suzan Güverte, Oscar adayı ‘Mustang’ filmi görüntü yönetmeni Ersin Gök, ilk filmi Kaygı’yla dikkatleri çeken ve şu sıralar Cadı Üçlemesi projesinin çekimlerini yapan yönetmen Ceylan Özgün Özçelik, ‘Babamın Kanatları’ filmi ile Ankara ve Adana Film Festivallerinden ödüllü kurgucu Umut Sakallıoğlu ve Sadri Alışık En İyi Erkek Oyuncu ödüllü, Moda Sahnesi kurucularından oyuncu Onur Ünsal yer alıyor.

Sinema üzerine düşünen, senaryo yazmayı ve film yapım sürecini öğrenmek isteyenleri, alanlarında uzman kişilerle buluşturan atölye sonunda öğrencilere kendi kısa filmlerini çekme fırsatı veriliyor.

ATÖLYEDE NELER OLACAK?

Batı ve Doğu mitolojilerinden çağdaş metinlere, hikâyenin kuruluşu. Müzikten resme, edebiyattan sinemaya sanattaki ortak temalar.

Zamanın ruhunu yakalamak ve temada evrensellik. Edebiyat ve sinema arasındaki ilişki ve uyarlamaların özellikleri.

Edebiyat ve sinema arasındaki ilişki ve uyarlamaların özellikleri.

Artistik sinemanın estetik ve felsefi olarak temellendirilmesi.

Anlatım ve görme biçimleri.

Sinema tarihindeki en iyi ilk filmlerden yönetmen görüşü, sinopsis ve sahne yazmanın incelikleri.

Atölye Süresi: 8 hafta, 24 saat.

Başlangıç Tarihi: 23 Ekim Çarşamba 2019 – 11 Aralık Çarşamba 2019

Bilgi için:  info@sinemaadasi.com

0(534) 687 00 15 0(553) 385 45 88  

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir