Antalya’ya Aday Projeler Açıklandı

Bu yıl 56.’sı düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin yeni projelerin hayata geçirilmesini, fon bulmasına yol açan Antalya Film Forum’un Kurmaca Work İn Progress adayları yirmi beş başvuru içerisinden seçilerek belirlendi.

Ön jüri de Fransız film küratörü Mariere Pierre Duhamel, Estonyalı yapımcı Ivo Felt, ülkemizden ise yönetmen, senarist ve yapımcı Tunç Şahin yer aldı. 120. TL’lik ödül için 7 film yarışacak. Filmlerin altısı uzun metraj bir tanesi kısa filmdir.

Yedi film arasında Barış Sarhan kısa filmi Cemil Show ile Kar filmiyle tanınan Emre Erdoğdu, Beni Sevenler Listesi;ilk filmi Cenneten Kovulmakla 50. Antalya Portakal Film Festivalinde En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu ve Jüri Özel Ödüllerini kazanan Ferit Karhan Okul Tıraşı ; Sıcak Yaz filmiyle sinemaya ürün vermeye başlayan Fikret Reyhan,Çatlak ; Selman Nacar, İki Şafak Arasında; Ali Kemal Çınar, Geceden Önce ve Deniz Seviyesiyle dikkatleri üstüne çeken Nisan Dağ,Bir Nefes Daha filmleriyle yarışacaktır.

150 Bin TL Teşvik

Antalya Film Forum’un Antalya’da film çekmeyi teşvik eden 150 bin TL para ödüllü Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için yarışacak projeler açıklandı. Ön jüride Yönetmen Tevfik Başer, akademisyen Yeşim Gökçe ve sinema yazarı Burak Göral yer alıyor. Mustafa Haktanır’ın Babalar ve Jale , Soner Caner’in Gönül , Ragıp Ergün’ün Kara, Özcan Alper’in Karanlık Gece ve Uluç Orhan’ın Muhtaç adlı projeleri, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için yarışacak.

Antalya Film Forum’un Belgesel Work in Progress başlığında yarışacak projeleri 7 Ekim’de, Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu projeleri ise 11 Ekim’de açıklanacak. Dört gün sürecek forumun yöentmenliğini Olena Yershova Yoldız yapacak.

Ödüllü Filmlerin Destek Noktası

Yapım süreci halen devam eden birçok filmin yanı sıra; Emin Alper’in geçtiğimiz günlerde Saraybosna’dan En İyi Yönetmen Ödülü ile döndüğü Kız Kardeşler, Banu Sıvacı’nın Sofya Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandığı Güvercin, Tolga Karaçelik’in Sundance Film Festivali’nin Dünya Sineması bölümünde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Kelebekler, Onur Saylak’ın East End Film Festivali’nde En İyi Film seçilen Daha, Vuslat Saraçoğlu’nun İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü kazanan Borç ve Ayşe Toprak’ın İnsan Hakları ve En iyi Belgesel dallarında 10’dan fazla ödül kazanan Mr. Gay Syria gibi ulusal ve uluslararası festivallerde ödüllerle karşılanan birçok yerli yapımın yaratılmasına da önemli bir kapı açan Antalya Film Forum’da bu yıl 9 projeye toplam 450 bin TL tutarında para ödülü verilecek.

56. Antalya Antalya Altın Portakal Film Festivali 26 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir