Altın Portakal’ın İlk Adayları Açıklandı

26 Ekim’de başlayacak 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iki yıl sonra dönen Ulusal Yarışma’nın Kısa ve Belgesel filmleri  kategorisinin adayları bugün açıklandı. Ön jürilerin 300’e yakın başvuru arasından seçtiği 15 kısa ve 10 belgesel film festivalde yarışacak. İki dalda toplam olarak  90 bin TL ödül verilecek. Kazananlar 1 Kasım’da Kapanış ve Ödül Töreni’nde belli olacak.

10 Belgesel Film

Ulusal Belgesel Film Yarışması 73 başvuru aldı. Ön jüride yönetmen Taylan Mintaş, yönetmen ve akademisyen Kurtuluş Özgen ile belgesel sinemacı ve akademisyen Zeynep Merve Uygun yer alıyor.

Yarışacak filmler ise şoyle;

Alper Şen’in Atık Sözlüğü: Tanımların ve İmajların Geri Dönüşümü; Burcu Esenç ve Cantekin Cantez’in Bir Rüya Gördüm Anlatsam da Anlamazsınız; Hasan Basri Özdemir ve Emre Kardaş’ın Mavi Otel; Hasan Başoğlu’nun Patron; Kıvılcım Akay’ın Amina; Murat Erün’ün Dişçinin Korkusu; Rena Lusin Bitmez’in Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne? ; Ruken Tekeş’in Aether; Şirin Bahar Demirel’in Kadınlar Ülkesi ve Yasin Semiz’in Asfaltın Altında Dereler Var.

Seçilen filmleri değerlendirecek jüride  Sinema yazarı ve Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Melis Behlil, belgesel film yönetmeni ve yapımcısı Nurdan Arıca ve dünyanın en önemli belgesel ve kısa film festivallerinden DokuFest’in sanat yönetmeni Veton Nurkollari yer alıyor. On film içerisinden birisi öne çıkarak 40 Bin TL değerindeki En İyi Film Ödülünü alacak. Başka bir filme de 20 bin TL’lik Jüri Özel Ödülü verilecek.

İki Kısa Filme 30 bin TL Destek

Yönetmen ve senarist Nazlı Elif Durlu, sinema yazarı Senem Erdine ve yönetmen Nehir Tuna’dan oluşan ön jüri tarafından seçilen 15 kısa film, 20 bin TL tutarındaki En İyi Film Ödülü ve 10 bin TL’lik Jüri Özel Ödülü için yarışacak.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda bu yıl; Alican Yücesoy’un Taş; Arda Çiltepe’nin Siyah Güneş; Burcu Aykar’ın Ablam; Cenkay Kılıç’ın Ben Değilim; Damla Kırkalı’nın Yabancı; Demet Derelioğlu Aran’ın Öğle Arası; Deniz Dirin’in Mavi Arabam; Ferit Karol’un Günlerin Ardından; Gökhan İpekkan’ın Lupus; Kasım Ördek’in Yağmur Olup Şehre Düşüyorum; Onur Sefer’in Bugün Ölmek İstemiyorum; Ozan Yoleri’nin Aylin; Tuna Kaptan’ın Duyuyor Musun Anne? ;  Ümit Kıvanç’ın Ah, Asuman! ve Zeynep Köprülü’nün Orada adlı kısa filmler yarışacak.

Afife Jale ödüllü oyuncu Tuğçe Altuğ, Berlinale’nin koordinatörü Wilhelm Faber  ve Sessiz (Be Dang) kısa filmiyle Cannes ve Altın Portakal’da ödül kazanan Rezan Yeşilbaş Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması jürisinde yer alıyor.

Fono Film’den DCP desteği

Festival bu yıl Türkiye’nin önde gelen prodüksiyon ve yapım şirketlerinden Fono Film ile kısa film yapımcılarına özel DCP desteği sunuyor.  Dileyen yapımcıların DCP kopyalarının basılmasını ücretsiz olarak gerçekleşecek. Yapılan destekle Ulusal Kısa Film Yarışması’nda izlenecek kısa filmler festival içerisinde en iyi gösterim koşullarıyla sunulacak.

Ulusal Yarışma’nın geri dönmesi festivalin heyecanını arttırdı. Artan heyecan 400’e yakın film başvurusunda kendini gösterdi. Kazananlar ödüllerini 1 Kasım’da Kapanış ve Ödül Töreni’nde alacak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir