Köprüde Buluşmalar Gün Sayıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar, ilk ve ikinci kısa filmini yapacak yeni sinemacılara yönelik Kısa Film Atölyesi devam ediyor.

Asteros Film desteği ile Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde 15-24 Ekim tarihlerinde düzenlenen atölyede  Short by Short ve Film Rental İstanbul tarafından 2 projeye de destek verilecek.  On gün sürecek atölyenin amacı, kısa filmin sinemacıların kariyerindeki önemini ve uluslarası seviyede yapımların artmasına katkıda bulunmak.

Seçilen 5 kısa film projesinin yazar, yönetmen ve yapımcıları sektörün deneyimli yönetmen, yazar ve yapımcılarıyla çalışacak.  Senaryo, prodüksiyon, proje dosyası hazırlama ve proje sunumu üzerine grup çalışması formatında çalışmalar yapılacak. Yapım sürecine dair detaylı hazırlanmayı da görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, yönetmen asistanı ve yapım amiri ile yapılacak derslerde tecrübe edecekler. Atölyenin sonunda ekipler yönetmen-yapımcı çalışması disiplinini geliştirmiş ve eğitmenlerle birlikte projenin profesyonel sunum dosyasını hazırlamış olacaklar.

Daha önce gerçekleşen atölyeye katılan filmlerden Aylin (Ozon Yoleri) dünya prömiyerini Palm Springs Uluslararası Film Festivali’nde, Manzara ( Büşra Atamer Balkan) Directed By Women’da yaptı. Onur Sefer’in Bugün Ölmek İstemiyorum filmi tamamlandı. Deniz Göktaş’ın Tatilin İlk Günü projesi de Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklendi ve çekimleri tamamlandı.

Atölyede Verilen Destekler

  • İki projeye Short by Short burs desteği                                                                   
  • Short by Short 5000 TL prodüksiyon desteği ve çekime ilk başlayan projeye Film Rental İstanbul/ Red Raven 4.5K kamera desteği

Atölyeye Katılacak Projeler

  • Ay Bulutta (Yönetmen: Doruk Can Kaya, Yapımcı: Pınar Sevilmiş)
  • Çıkmaz Sokak (Yönetmen: Ezgi Temel, Yapımcı: Cansu Menlikli)
  • Sabah (Yönetmen: Ali Deniz Şensöz, Yapımcı: Senem Aytaç)
  • Susam (Yönetmen: Sami Morhayim, Yapımcı Aycan Aluçlu)

Çeşitli alanlardan seçilen konuşmacılar sektörün içinden gelerek tecrübelerini paylaşacak. Konuşmacılar ise sanat yönetmeni Serdar Yılmaz, görüntü yönetmeni Emre Tanyıldız, casting direktörü Ezgi Baltaş, yapım amiri Murat Çelik ve yardımcı yönetmen Akın Güngör olacak.

Atölyede eğitim verecek eğitmenler, yapımcı Anna Maria Aslanoğlu, yazar ve yönetmen Nazlı Elif Durlu ve Sezen Kayhan, Köprüde Buluşmaların yöneticisi Gülin Üstün ve yapımcı aynı zamanda Köprüde Buluşmalar Koordinatörü Beste Yamalıoğlu’dan oluşuyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir