İyi Ki Çekilmemiş Dediğimiz Devam Filmleri!

Bazı devam filmleri bizi mest eder. Devamı çekildikçe sabırsızlık duyarız, izlemelere doyamayız. Ama bazıları vardır ilk filmin başarısını tekrarlamak bir yana ilk filme de leke sürmekten geri kalmayan, “Ne gerek vardı şimdi buna” dediğimiz… 

İşte çekilmesi planlanan ama sonrasında iptal olan, “iyi ki çekilmemiş” dediğimiz devam filmleri…

 

1. E.T. 2: Nocturnal Fears

Evet, o çok sevdiğimiz, hepimizin çocukluğunda ayrı bir yeri alan Steven Spielberg harikası E.T. Ve mevzu bahis iptal olan devam filmi. İlk filmin başarısı üstüne yönetmen Steven Spielberg ve senarist Melissa Mathison hemen devam filmi çalışmalarına başlamışlardı. İlk filmin devamını anlatacak olan ve daha karanlık bir konseptte düşünülen film iyi ki de hayata geçmedi diyoruz. Belki iyi bir film çıkardı ama bazı filmlerin tek filmle kalması daha hayırlı.

 

2. Mrs. Doubtfire 2

 

2014 yılında kaybettiğimiz usta aktörün 1993 yapımı komedi filmi “Mrs. Doubtfire” da az kalsın bir devam filmi ile karşımıza çıkacaktı. Devam filminin konusundan adeta nefret eden Williams teklifi kabul etmedi ve senaryo yazarı kapı dışarı edildi.

 

 

3. The Breakfast Club 2

Dokunulmaması gereken filmler kervanının belki de en üst sıralarında yer alan 1985 yapımı, John Hughes yönetmenliğindeki efsane film The Breakfast Club… Ama her başarılı filmden sonra ortaya çıkan devam filmi fikirlerinden az kalsın bu güzelim film de nasibini alıyormuş. Orijinal filmden 10 yıl sonra geçmesi planlanan devam filminde zaman atlamasının zorlukları göz önüne alınmış ve proje iptal edilmiş.

 

 

4. Ei8ht

David Fincher’ın akıllara kazınan efsane gerilim filmi Brad Pitt’li Morgan Freeman’lı Kevin Spacey’li Se7en da az kalsın bir devam filmi ile dönecekti. Devam filmi planlanmış, hatta adının Ei8ht olması kararlaştırılmış ancak yönetmen Fincher bu fikirden hoşlanmamış ve yer almayacağını belirtmiş. En hayırlısı olmuş.

 

5. Forrest Gump 2: Gump & Co.

 

Robert Zemeckis yönetmenliğinde başrolde Tom Hanks’in olduğu ayrıca en iyi film kategorisi de dâhil toplam 6 dalda Oscar’a layık görülen 1994 yapımı Forrest Gump da az kalsın bir devam filmine kavuşacaktı. Öyle ki yapımcı firma senaryosu yazılması konusunda siparişi de vermişti. Ancak Tom Hanks filmin kendini tekrar edebilecek bir yapıda olması sebebiyle teklifi reddetmişti. Bize de sevgili Hanks’e teşekkür etmek düşüyor.

 

 

6. Ferris Bueller 2: Another Day Off

Uzun zamandır sesi soluğu çıkmayan aktör Matthew Broderick’in başrolünde olduğu 1986 yapımı komedi filmi Ferris Bueller’s Day Off’a da bir devam filmi gündemdeymiş. Film 40’lı yaşlarına gelmiş olan Ferris’in yine çalışmadığı ve ense yaptığı günde yaşadıklarını ele alacakmış. Fakat senarist Rick Rapier tüm çabalarına rağmen senaryoyu kabul ettirememiş. Film de böylelikle rafa kalkmış.


 

Kaynak: moviepilot.com

Çeviri: Egemen Tokatlıoğlu

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir