İsrail’den Cannes’daki Filistin Filmine Yasak Talebi

Fransa’daki Yahudi Cemaati, Cannes’da gösterilecek Filistin filmini yasaklatmak istiyor.

Fransa’daki Yahudi Cemaati, Cannes Film Festivali’nde yan gösterimde yer alan bir Filistin filminin programdan çıkarılmasını talep ediyor.

Fransa’daki Yahudilerdin çatı kurumu Yahudi Kurumları Temsilciler Konseyi (CRIF), “Münih: Bir Filistinli Hikayesi” isimli filmde, 1972 Münih Olimpiyat Oyunları’nda 11 İsrailli atletin Filistinli bir grup saldırgan tarafından rehin alındıktan sonra öldürülmesinden Alman güvenlik güçlerinin sorumlu tutulduğu gerekçesiyle bu filmin gösterimini engellemeye çalışıyor.

CRIF’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, CRIF Başkanı Roger Cukierman, Cannes Film Festivali Başkanı Pierre Lescure ve Fransa Kültür Bakanı Audrey Azoulay’a bu konuda mektup yazdı.

Filmin Cannes Film Festivali’nde gösterilmesinden endişe duyduğunu ifade eden Cukierman, filmin İsraillileri rehin alan Filistinlileri özgürlük savaşçıları olarak sunduğunu belirtti.

Filmde Alman polisinin suçlandığını öne süren Cukierman, filmin gösterilmesinin “skandal” olacağını savundu.

Nasri Hajjaj’ın “Münih: Bir Filistinli Hikayesi” filminin, “Film Pazarı” etkinliği çerçevesinde yarın gösterilmesi bekleniyor.

Dubai Uluslararası Film Festivali bu yıl ilk kez Arap filmlerinden oluşan bir seçkiyi Cannes Film Festivali’nin “Film Pazarı” adlı yan gösterimi için göndermiş, “Münih: Bir Filistinli hikayesi” filmi de bu çerçevede festivalde yer almıştı.

Münih Olimpiyat Oyunları sırasındaki rehin alma eylemi sonrasındaki polis müdahalesinde hayatını kaybeden İsraillilerin bir kısmının Alman polisinin müdahalesiyle mi yoksa saldırganlar tarafından mı öldürüldüğü konusu net olarak açıklanmamış, olayda 11 İsrailli atletin yanı sıra saldırgan 5 Filistinli hayatını kaybetmiş, 3 Filistinli yakalanmıştı. (Haberturk)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir