Ustalara ‘Onursal Profesörlük’

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk sinemasının üç önemli ustası Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu ve Feyzi Tuna’ya Onursal Profesörlük ünvanı verecek.

Duygu Sağıroğlu’nun bir döneme damgasını vuran Bitmeyen Yol adlı filminin de restore edilerek gösterilceği programla ilgili olarak üniversiteden şu aşıklama yapıldı:

Türkiye’de ilk sinema eğitimi bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde (İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Sinema-TV Enstitüsü’nde) Prof. Sami Şekeroğlu tarafından başlatılmış, ilk eğitim kadrosu, Prof. Şekeroğlu başkanlığında Lütfi Akad, Metin Erksan, İlhan Arakon ve Halit Refiğ’den oluşmuştu. Bugün aramızda olmayan bu dört sinemacı hoca, uzun yıllar bilgi ve birikimlerini öğrencilerine aktarmış ve Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu 1997 yılında kendilerine Onursal Profesörlük vermişti.

Kurum, bir gelenek olarak eğitime başladığı günden bu yana “Eğitim İçinde Üretim, Üretim İçinde Eğitim” ilkesi doğrultusunda uygulamalı sinema sanatı eğitimi yapmakta, Türk sinemasına uzun yıllar ürün veren sinema ustalarının da yer aldığı eğitim kadrosuyla akademik öğretimle usta-çırak ilişkisini birleştiren özgün yapısını korumaktadır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Senatosu, ülkemizde sinema eğitiminin başlangıcının 40. yılında, Sinema-TV Bölümü eğitim kadrosunda uzun yıllar yer alan sinemacı hocalarından Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu ve Feyzi Tuna’ya “bilgi ve birikimlerini büyük bir gayret, inanç ve enerji ile öğrencilerine aktarmaları, yetiştirdikleri sinemacılarla Türk sinema sanatına katkıda bulunmaları nedeniyle” Onursal Profesörlük ünvanı vermiştir.

Memduh Ün’ün rahatsızlığı ve daha sonra vefatı nedeniyle gecikerek, 17 Mayıs 2016 Salı günü yapılacak olan törenimize ve törenin ardından Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi öğrencileri tarafından restore edilen ve yenilenen, yönetmenliğini Duygu Sağıroğlu’nun yaptığı “Bitmeyen Yol” filminin özel gösterimine katılımızı dileriz.

17 Mayıs 2016 Salı

17.30: Kokteyl – 18.30: Tören – 19.30: Film Gösterimi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi

Yıldızposta cad. Atlas Sok. No:1

Kışlaönü-Beşiktaş

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir