Gülistan Acet’e Bir Ödül de Fransa’dan!

50. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden “En İyi Film” ödülünü alan“Cennetten Kovulmak”taki oyunculuğuyla “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ve “Karpuz Cenneti” filmiyle “En İyi Kısa Film” ödüllerini alan Gülistan Acet, ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Başarılı yönetmen-senarist ve oyuncunun yeni kısa filmi “Guneh”, dünyanın önemli festivallerinden Montpellier Uluslararası Mediterranean Film Festivali’nden, “En İyi Kısa Film” ödülüyle döndü.

Gülistan Acet’in üçüncü kısa filmi “Guneh”, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ortadoğu Sinema Derneği, Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyeleri’nin desteğiyle, Nusaybin’in Kalecik Köyü’nde çekildi. 450 film arasından finale kalan 20 filmin yarıştığı festivalde birincilik ödülü alan “Guneh”, Eylül ayında başladığı festival yolculuğunda, şimdiden çok sayıda festivalin finalistleri arasında girdi.

“Guneh”in Konusu:

12 yaşındaki Reşo ve üç arkadaşı, köylüler tarafından cinli olduğuna inanılan bir mağaraya kuş avlamaya giderler. Reşo, saf ve cesaretsiz olan Memo’ya bir şaka yapıp mağarada onu korkutur. Memo bayılır ve bir daha ayılmaz. Köye döndüklerinde tüm köy, Memo’ya cin çarptığı haberiyle çalkalanırken, Reşo, babasının korkusundan suçunu bir türlü itiraf edemez. Cinci hoca, Memo’ya türlü türlü cin çıkarma seansları uygularken, Reşo anlatamadığı ve arkadaşını ölümün eşiğine getiren bu sır yüzünden vicdan azabıyla kıvranmaktadır.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir