SineBU Kasım Programı

Boğaziçi Üniversitesi’nin yeni sinema salonu SineBU, Kasım ayında da sinemaseverlerin ajandalarına önemli filmlerle giriyor. Bu ayın programında aralarında Emin Alper’in merakla beklenen yeni filmi Abluka’nın da yer aldığı, üç yabancı ve üç yerli yeni film yer alıyor.

Yeni bir alternatif olan SineBU ayrıca, Emine Emel Balcı’nın ilk filmi “Nefesim Kesilene Kadar”, Sundace Film Festivali’nden ödülle dönen “Slow West”, Moretti’nin son filmi “Mia Madre” ve Yugoslav iç savaşını anlatan ‘’The High Sun’’ adlı filmleri de izleyicisine sunuyor.

Türkiye’de kadın temasını işleyen Nefesim Kesilene Kadar, Emine Emel Balcı’nın ilk uzun metrajlı kurgu filmi. Filmi için, “Kutsiyet addedildiği için tartışılamayan aile ve toplumsal cinsiyet kavramlarına ne denli yabancılaştığımıza dair bir eleştiri getirmek istiyorum” diyen Balcı, kamerasıyla Türkiye’nin gerçek ve karanlık yüzünü gösteriyor.

Hırvatistan’ın bu seneki Oscar adayı olan The High Sun, Yugoslavya iç savaşından günümüze üç ayrı hikayeyi gerçekçi bir dille sunuyor. The High Sun komşu ülke insanlarının birbirlerine dair düşüncelerin ve Balkanlardaki yaşam tarzının son yıllarda nasıl başkalaştığının çarpıcı bir örneği.

İlk filmi Tepenin Ardı(2012) ile 16 ödül alan yönetmen Emin Alper’in merakla beklenen yeni filmi Abluka, yoğun bir politik şiddet ve paranoya ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikâyesini anlatıyor.

Bu ay izlenilmesi gereken bir önemli film daha; Mia Madre. Altın Palmiye ödüllü İtalyan yönetmen Nanni Moretti’nin yazıp yönettiği bu son film, bir yönetmenin kişisel buhranından yola çıkarak çarpıcı bir yüzleşme öyküsü anlatıyor.

İskoç yönetmen John Maclean’ın ilk uzun metrajlı filmi Slow West ise, Vahşi Batı’yı bambaşka bir atmosferden görmeyi vaat ediyor.

SineBU Hakkında:

AVM’lerde yer alan sinemalara alternatif olarak hayata geçirilen SineBU’da haftanın beş günü çeşitli filmler Başka Sinema işbirliğiyle izlenebiliyor. Sadece Boğaziçi Üniversitesi mensupları ve öğrencilerine değil tüm İstanbul halkına açık olan SineBU, tüm öğrencilerin sinemaya gidebilmesi için sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine değil öğrenci kimliğini gösteren tüm İstanbullulara indirimli hizmet veriyor.

154 kişi kapasiteli SineBU sinema salonunda görme engelliler de Sesli Betimleme ile film izleyebiliyor. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde başlatılan Sesli Betimleme’nin ilk defa bir sinema salonuna uygulanmasıyla görme engelli sinemaseverler de tüm izleyicilerle aynı anda filmi takip edebiliyor.

Bilet ücretleri: Tam 12 TL, Personel 8 TL, Öğrenci 3 TL, Sinema Kulübü bü(s)k Üyesi 2 TL

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.