Filmamed Belgesel Film Festivali Başlıyor

Filmamed Belgesel Film Festivali’nin dördüncüsünü 24 – 29 Mayıs 2016 tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleştiriliyor.

Festival yönetimi yayımladığı bilgi notunda şunlara yer verdi:

Coğrafyamızda siyasal kültürel ve sanatsal alanda baskı ve sansürün gittikçe derinleştiği bir dönemde bu festivali yapıyor olmamız ayrıca bir önem ihtiva etmektedir. Belgesel sinemacıların endüstriyel ilişki ve bağlamlardan görece olarak daha bağımsız ve daha demokratik bir süreçle filmlerini yapıyor olmaları, belgesel sinemayı oldukça önemli bir demokratik muhalefet alanı haline getirmiştir. Bu nedenle üretim süreçlerinde denetim altına alınamayan, yönlendirilemeyen, sansürlenemeyen belgesel filmler, dağıtım ve festivaller üzerinden baskı ve sansüre tabi tutulmaktadır. Belgesel filmler çeşitli bahanelerle festival programına alınmamakta, programa alınanlar en ufak bir baskı karşısında festival dışı bırakılmakta ve hatta belgesel film denilen baş ağrısından tümden kurtulmak için festivaller, belgesel film bölümlerini iptal etmektedirler.

Belgesel film Festivalimiz filmlerin, yönetmenlerin yarıştırıldığı, rekabetin ve bireysel motivasyonun geliştirildiği bir alan değil; yönetmenlerini buluştuğu, dayanışarak, ortaklaşarak, güç birliği yaparak belgesel film ürettiği ve ürettiklerini en yaygın biçimiyle halkla buluşturma arayışlarının temel motivasyon kaynağı olduğu bir platform olmayı hedeflemektedir.

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir