Erden Kıral’ı Kaybettik

Türk Sineması’nın kıymetli isimlerinden Erden Kıral’ı kaybettik.

Üzücü haberi, yakın dostu İsmail Güneş “Değerli ağabeyimiz, ustamız meslektaşımız Erden Kıral, bir hafta kadar önce beyin kanaması teşhisiyle Antalya özel Kumluca hastanesinde yoğun bakımda tedavi görmekteyken bu saat etibariyle ebediyete göçmüştür. Çok üzgünüm. Bir dönem Film Yönetmenleri Deneğinde ve Sinebir’de birlikte çalıştığım Ustamıza Allahtan rahmet diliyorum, başımız sağ olsun…” mesajıyla duyurdu.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik bölümü mezunu olan Kıral, Gerçek Sinema, Çağdaş Sinema ve Güney dergilerinde sinema yazıları yazdı ve editörlük yaptı. Vatan gazetesinde ve 7. Sanat dergisinde “3. Dünya Sineması” ile ilgili araştırmaları yer aldı. 1984 yılından beri Berlin Akademie der Künste üyesi olan yönetmen, bu kuruluşun Sinema bölümünün kurucuları arasında yer aldı. Yolda filmi 2005 yılında Harvard Üniversitesi Sinemateğine kabul edildi. İzmit Rotary Klübü Aviva, Adana Film Festivali, Uluslararası İstanbul Film Festivali ve Beykent Üniversitesi tarafından ‘Yaşam Boyu Başarı’ ve ‘Onur Ödülleri’ aldı. 2009 yılında 4. Köyceğiz Film Festivali tarafından ‘Onur Ödülü’ verildi.

1942 yılında Gölcük’te doğan Kıral, denizci bir baba ile Gürcü asıllı bir annenin oğludur. 1968’de yazar Tezer Özlü ile evlenmiştir ve 1973’te bu evlilikten Deniz adını verdikleri bir kızları olmuştur. Çift, 1981 yılında ayrılmıştır.

Unutulmaz filmleri arasında Kumcu Ali Yaşar (1968), Kanal (1978), Bereketli Topraklar Üzerinde (1979), Hakkâri’de Bir Mevsim (1982), Av Zamanı (1988), Avcı (film, 1997), Yolda (2005) ve Vicdan (2008) sayılabilir. Son yapıtı 2014 tarihli Gece’dir.

Yönetmen son olarak, 10-19 Haziran 2022 tarihleri arasında düzenlenen 2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde Jüri Başkanlığı yapmıştı.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Erden_Kıral

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.