Corona Virüsü Sinemayı da Vurdu!

Geçtiğimiz günlerde Çin’in Wuhan şehrinde yayılmaya devam eden ölümcül Corona virüsü salgınından sinema da etkilendi. Çin’de faaliyet gösteren toplamda 70 bin tiyatro ve sinema virüs yüzünden kapatıldı. Ülkede kutlanacak yeni yıl öncesi alınan karantina kararıyla 1 milyar dolar gişe kaybı yaşanacağı tahmin ediliyor.

Önceki Yıl Gişe Hasılatı 1.6 Milyar Dolardı

Sinema açısından ülkenin en verimli periyodu olarak görülen Çin yeni yılı öncesi yaşanan bu gelişmeyle sadece bu hafta içerisinde yaşanacak gişe kaybının 1 milyar dolar seviyesinde olacağı belirtiliyor. Bir önceki yıl gişe hasılatı 1.6 Milyar dolardı.

Büyük Bütçeli Filmlerin Gösterimleri Ertelenmek Zorunda Kaldı

Gösterime girecek olan büyük bütçeli filmler arasında Wanda’nın komedi aksiyonu devam filmi ‘Detective Chinatown 3’, Huanxi Media’nın komedisi ‘Lost in Russia’, Jackie Chan’den ‘Vanguard’, Dante Lam’un aksiyon filmi ‘The Rescue’ ve animasyon filmi ‘Boonie’ vardı.

Yapım Şirketleri Filmlerinin Ertelenmesini Doğruladı

Bir Warner Bros. sözcüsü, verdiği demeçte “İstekler doğrultusunda ve Çin’deki mevcut duruma dayanarak ‘Detective Chinatown 3’ filmimizi gelecekteki bir tarihe erteliyoruz” dedi. CMC Pictures da benzer bir açıklama yaparak “Halkın sağlığı ve güvenliği bizim için büyük önem taşıyor ve bu kadar kritik bir dönemde olası kötü durumları azaltmak adına üzerimize düşen ne varsa yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Çin Dünyanın En Büyük İkinci Sinema Sektörü Konumunda

Yaklaşık 70 bin sinema salonu bulunan Çin, yıllık 9 milyar dolar hasılat rakamıyla ABD’nin hemen arkasında dünyanın en büyük ikinci sinema sektörü olarak yer alıyor.

1995 yılında Muğla’nın bir sahil kasabasında doğdu. Lise sonda okuduğu ‘Suç ve Ceza’ adlı romandan çok etkilenerek Sinema-TV bölümünü okumaya karar verdi. Üniversite yıllarında senaryo alanında kendini geliştirmeye çalıştı ve bu dönemde yazdığı kısa metraj senaryolarının birkaçını filme dönüştürdü. Mezun olduktan sonra Film Arası ile tanıştı. Şimdi bu ailenin mensubu olarak yazılar yazmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir