Fatih Sultan Mehmet Belgeseli Gün Sayıyor

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlatılan Fatih Sultan Mehmet Han isimli belgesel film, İstanbul ve Göynük’te gerçekleştirilecek olan gösterimlerle izleyicilerle buluşacak.

Gösterim İle İlgili Detaylar

29 Ocak Çarşamba günü saat 18.00’de İstanbul’da gerçekleştirilecek olan ilk gösterime Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi ev sahipliği yapacak. 31 Ocak Cuma günü Bolu’da gerçekleştirilecek olan gösterim ise saat 14.00’te Göynük Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

Çekimleri Tarihi Mekanlarda Gerçekleştirildi

Çekimleri Edirne, Manisa ve İstanbul’da bulunan tarihi mekânlarda gerçekleştirilen belgesel film, yaşamı, fetihleri ve uyguladığı iç ve dış politikalarla Türk ve dünya tarihinde iz bırakan Fatih Sultan Mehmet’in hayatını konu ediniyor. Fatih’in kişiliğine ve idare anlayışına ışık tutan filmde İstanbul’un fethinin hazırlık süreci ve fetih sonrasında yaşananlar da aktarılıyor. Fatih’in hayatından kesitlerin yansıtıldığı drama çekimlerinden oluşan filmde, Fatih Sultan Mehmet dönemine ilişkin çalışmalarıyla önce çıkan uzmanların görüşlerine de yer veriliyor.

Fatih Sultan Mehmet Han Belgeselinin teaserını izlemek için tıklayınız.

(Türk Tarih Kurumu)

1995 yılında Muğla’nın bir sahil kasabasında doğdu. Lise sonda okuduğu ‘Suç ve Ceza’ adlı romandan çok etkilenerek Sinema-TV bölümünü okumaya karar verdi. Üniversite yıllarında senaryo alanında kendini geliştirmeye çalıştı ve bu dönemde yazdığı kısa metraj senaryolarının birkaçını filme dönüştürdü. Mezun olduktan sonra Film Arası ile tanıştı. Şimdi bu ailenin mensubu olarak yazılar yazmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir