Cannes İçin Corona Alarmı!

Cannes Film Festivali de coronaya kurban gidebilir.

Fransa, corona salgını için alarma geçmiş bulunuyor. Her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilen Cannes Film Festivali, salgın nedeniyle bu yıl gerçekleştirilemeyecek gibi görünüyor. Fransa’nın Sağlık Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre, kapalı alanda 5000’den fazla kişi bir arada bulunmamalı.

Fransa’da, 29 Şubat tarihinde kapalı alanların kalabalık olmaması gerektiğiyle ilgili ilk yasak yürürlüğe sokulmuştu. Şimdi ise yasak değiştirilerek daha sıkı hale getirildi. Açıklamalara göre kapalı bir alanda 5000 kişi aynı anda bulunmamalı. Bu durum da kalabalık düşünülürse Cannes Film Festivali’ni etkileyecektir. Bu yıl 12 ile 23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan festival, Avrupa’nın en büyük film pazarını barındırıyordu. Buraya yapılan ziyaretler geçtiğimiz yıllara bakılırsa yaklaşık olarak 12 bin kişiyi buluyordu.

Cannes’da gerçekleştirilen MipTV televizyon festivali de geçtiğimiz günlerde iptal edildi. SXSW olarak bilinen South By Southwest Festivali’nin iptali için imza kampanyası düzenleniyor. Henüz festivalden açıklama gelmedi, ancak şirketler ve filmler birer birer festivalden çekiliyor. Yunanistan’da bir belgesel festivalinin de bu nedenle iptal edildiği biliniyor.

(Beyazperde)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir