Zeugma Film Festivali Başlıyor!

Zeugma Film Festivali bu yıl “Sinema bir şenliktir” temasıyla düzenleniyor.

Kırkayak Kültür tarafından bu yıl 8.sini düzenlenen Zeugma Film Festivali 19’u açılış gecesi olmak üzere 20-24 Kasım tarihleri arasında yapılacak.  Uluslararası Zeugma Film Festivali, bu yıl da Ortadoğu’dan Avrupa’ya dünya sinemasının ve Türkiye sınamasının en nitelikli ve bol ödüllü filmlerini Gaziantep’te sinema severlerle buluşturacak.

Zeugma Film Festivalinin bu yılki teması “Sinema Bir Şenliktir”. Gaziantep’te sinema kültürünün yerleşmesine katkıda bulunmak, sinemanın bir sanat olarak yaygınlaşmasına ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen festival sinemaseverlere ulusal ve uluslararası festivallerde ödül alan filmlerle dolu bir hafta sunuyor.

Sekizinci yılında festival, yeni komşularının kattığı değerlerle şekilleniyor ve gelişiyor. Bir desenin yolculuğundan esinlenen festival topraklar, kültürler, farklılıklar, benzerlikler arasında seyahat ediyor ve tüm yeniliklerden beslenerek kültürel olarak zenginleşiyor. Aynı bir desen gibi festival de ötekileri barındırdıkça güçlenerek güzelleşiyor. Festival, her sene olduğu gibi bu sene de birlikte yaşamı savunuyor ve sinema şenliğinin kapılarını tüm gücüyle herkese açıyor.

Bu nedenle bu yıl festivalde geçen yıllarda olduğu gibi, “Birlikte Yaşam” teması kapsamındaki filmler Arapça ve Türkçe altyazılı olarak gösterilecek. Kırkayak Kültür, göç çalışmalarında; Gaziantep’in yeni hemşerilerini ve onların kültürel birikimlerini bir zenginlik olarak düşünmekte ve kentin kültür ve sanat hayatına yeni bir katkı olarak ele almaktadır. İki toplumun bir arada yaşamayı öğrenme sürecinde kültür ve sanat faaliyetlerinin önemine vurgu yapmaktadır. Festival kapsamında Birlikte Yaşam Filmleri, Kadın Filmleri, Dünya Sineması, Mavi Balon Çocuk Filmleri Seçkisi, Belgesel Filmler ve Hisar Kısa film Seçkisi olmak üzere 6 seçki bulunmakta. Hem içerik olarak hem de izleyici kitlesi olarak daha kapsayıcı bir festival Gaziantep’lileri bekliyor.

Festivalin Açılış Filmi: Kız Kardeşler

Festival açılışı 19 Kasım Salı akşamı saat 19.00 da festivalin yapılacağı Gaziantep Forum Cinemaximum’da, Emin Alper’in son filmi Kız Kardeşler ile yapılacak. Gaziantep’te yaşayan Suriyeli göçmenler ve Türkiyelilerin birlikte izleyeceği şekilde Arapça altyazılı olarak gösterimi yapılacak film, yönetmenin deyimiyle 3 nankör kızın hikayesini konu alıyor. Farklı yaşlardaki Reyhan, Nurhan ve Havva isimli, dağ köyündeki evlerinde birbirlerinden güç alarak ayakta kalmaya çalışan üç kız kardeşin, bir yandan da tekrar kasabaya gidebilmek için içine girdikleri gizli bir rekabet hikayesini beyaz perdeye taşıyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir