Zagrep’te Türk Filmleri Rüzgârı

Kendi dönemlerine ses getiren Türk sinemasının çeşitli Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Türk kültürünü sınırlarımızın ötesine en iyi biçimde taşımayı kendisine amaç edinen Yunus Emre Enstitüsü, Zagreb’de Türk Filmleri Haftası düzenliyor. 24 Mayıs’a kadar Kino Europa’da gösterilecek farklı türden 12 film ile Türk sineması sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye’de bir dönem ses getiren filmler, hafta boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Tüm gösterimler ücretsiz

Hırvat-Türk Dostluk Derneği ve Yunus Emre Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, 70’lerin, 90’ların ve 2000’lerin filmleri gösterilecek. Bu yılki etkinlikte Aşk Tesadüfleri Sever, Selvi Boylum Al Yazmalım, Mayıs Sıkıntısı, 120, Çanakkale Yolun Sonu, Uzun Hikâye, Ay Lav Yu, Son Mektup, Bir Küçük Eylül Meselesi, Hititya, Mahmut ile Meryem, Can gibi Türk sinemasının son dönem filmleri ücretsiz olarak gösterimde olacak.

Türk kahvesi, Türk lokumu, Nazar Boncuğu

Ayrıca film etkinlikleri kapsamında kültürümüzün eşsiz parçaları olan Türk kahvesi, Türk lokumu, baklava ve lokma için aynı mekânda tanıtım etkinlikleri düzenlenecek. Türk filmlerini izlemeye gelen sinemaseverler, filmlerini izledikten sonra etkinlik alanındaki atölyede “Nazar Boncuğu” yapabilecek.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir