Yılmaz Güney Film Festivali Başvuru Bekliyor

En son 2016 yılında yapılan Yılmaz Güney Film Festivali’ni Batman Belediyesi devam ettirme kararını kamuoyuna deklere etti. Sekizincisi düzenlenecek olan Yılmaz Güney Film Festivali 26 Şubat – 1 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Son Başvuru Tarihi 25 Ocak

Batman Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi, Bahar Kültür Merkezi ve Yeni Sinema Kolektifi BART (Batman Kültür ve Sanat Derneği ) – Yeni Sahne birlikteliğinde gerçekleştirilecek olan festivalin son başvuru tarihinin 25 Ocak 2020 Cumartesi olarak belirlendi.

Festivalin Vizyonu

Hazırlanan basın metnini okuyan Belediye Başkan Yardımcısı Şehriban Aydın, sinemaya ilgi duyan gençlere ve sinema eğitimi gören öğrencilere, filmlerini paylaşabilecekleri, görüş, öneri ve eleştiri alabilecekleri; yeni projelerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Festivalde Birçok Etkinlik Yer Alacak

Festival programında, uzun metrajlı film, kısa metrajlı film ve belgesel filmlerinin gösteriminin yanı sıra, yönetmen, oyuncu, senarist, eleştirmen ve sinema yazarlarının katılacağı panel ve söyleşiler ile atölye çalışmaları yer alacak.

Yarışma Kapsamındaki Destek Ödülleri

Yılmaz Güney Film Festivali’nde bu yıl yarışmalı bölümler kaldırılarak, bunun yerine belgesel ve kısa filmciler için proje geliştirme ve destek bölümü oluşturuldu. Sinema filmi üreticilerine mali destek sağlamayı amaçlayan bu özel bölümde, Belgesel Film Geliştirme ve Destek Bölümü kapsamında 2 projeye 10.000. TL, Kısa Metraj Kurmaca Film Geliştirme ve Destek Bölümü kapsamında da yine 2 projeye 10.000 TL destek ödülü verilecektir” dedi.

Festivalin web sayfası

1995 yılında Muğla’nın bir sahil kasabasında doğdu. Lise sonda okuduğu ‘Suç ve Ceza’ adlı romandan çok etkilenerek Sinema-TV bölümünü okumaya karar verdi. Üniversite yıllarında senaryo alanında kendini geliştirmeye çalıştı ve bu dönemde yazdığı kısa metraj senaryolarının birkaçını filme dönüştürdü. Mezun olduktan sonra Film Arası ile tanıştı. Şimdi bu ailenin mensubu olarak yazılar yazmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir