Vérité Film Festivali’nde İki Türk Filmi

13. İran Uluslararası Cinema Vérité Belgesel Film Festivali sürerken festivalin daimi katılımcıları arasında yer alan Türk filmleri de dikkat çekiyor. Bu yıl festivale Türkiye’den gönderilen 30’dan fazla film arasında iki film dünya çapında izleyicinin beğenisine sunuldu.

“Dönene Kadar Benim Ülkem ” Ve “Acil Çırak Aranıyor”

Nuran Özkan ve Erdal Hoş tarafından yönetilen “Dönene Kadar Benim Ülkem” ve Osman Çakır tarafından yönetilen “Acil Çırak Aranıyor” adlı belgesel filmler başarılı gösterimleriyle festivalde ilgi topladı. Özellikle İranlı seyircilerin beğenisini çeken Türk filmlerinin İran uydu kanallarıyla izlendiği ifade edildi. Çakır’ın yönettiği “Acil Çırak Aranıyor” usta kalfa geleneğinin devam ettiği ve özellikle oto sanayisini kapsayan alanlarda Türk çocukların erken yaşlarda iş hayatına katılmalarını konu alıyor. Sektördeki uzmanların ağzından konuya değinen belgeselde Çakır bu konuya ışık tutmaya çalışırken izleyiciyi de sorunla mücadele yolları hakkında bilgilendiriyor.

FIFA Üyesi Filistin Hakkında

“Dönene kadar benim ülkem” adlı çalışmada ise 1998’den beri Uluslararası Futbol Federasyonu üyesi olan Filistin ve FIFA üyeliğini sorguluyor. Filistin milli takımı ilk resmi maçlarını 2012 yılında sadece kendi topraklarında oynayabildiler. Özkan ve Hoş futbol üzerinden göçmen sorununa değindikleri filmleriyle beğeni topluyor.

İran 13. Uluslararası Belgesel Film Festivali Cinema Verite 16 Aralık tarihine kadar başkent Tahran’da devam ediyor. Ulusal ve uluslararası arenada filmler birincilik için yarışıyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir