‘Aidiyet’ Anadolu’yu Gezecek

Burak Çevik’in Londra’dan Uluslararası Yeni Yetenek Ödülü’nü, Boğaziçi Film Festivali’nde de En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini kazandığı filmi “Aidiyet”, alternatif gösterimlerle Türkiye’yi gezmeye hazırlanıyor. Bu hafta Mardin ve Diyarbakır’da sinemaseverlerle buluşacak olan “Aidiyet”, 24 Aralık’ta da Kadıköy Sineması’nda film ekibinin katılımıyla özel gösterim yapacak. 2020 yılı boyunca şehir şehir Anadolu’yu dolaşması planlanan “Aidiyet”in yolculuğuna, yönetmenin gösterime girmeyen ilk filmi “Tuzdan Kaide” de eşlik edecek.

26 yaşındaki yönetmen, yapımcı ve sanatçı Burak Çevik’in Londra’da düzenlenen Open City Festivali’nde Uluslararası Yeni Yetenek Ödülü’nü, Boğaziçi Film Festivali’nde de En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanan filmi “Aidiyet”, özel gösterimlerle Anadolu yolculuğuna hazırlanıyor.

Bugün (13 Aralık) Sinemardin festivalinde Mardinli sinemaseverlerle buluşacak olan film, 14 Aralık’ta Diyarbakır’da Bezgin Bekir’de, 15 Aralık ve 19 Aralık tarihlerinde de İstanbul Modern Sinema’nın “Biz de Varız!” seçkisinde gösterilecek. “Aidiyet” İstanbul’da ayrıca, 24 Aralık Salı günü film ekibinin katılımı ve sinema yazarı Melikşah Altuntaş’ın sunumuyla Kadıköy Sineması’nda özel gösterim yapacak. Ocak ayından itibaren Ankara, İzmir, Kars, Kayseri, Eskişehir gibi şehirleri gezecek olan “Aidiyet”in Anadolu yolculuğundaki bazı gösterimlere, Çevik’in vizyon olanağı bulamamış ilk filmi “Tuzdan Kaide” de eşlik edecek.

“Yeni dağıtım olanakları düşünmeliydik”

Filmlerinin vizyona girememesinin ülke sinema sektöründe yaşanan olumsuzluklardan kaynaklandığını ve bu nedenle yeni dağıtım modellerine yöneldiklerini söyleyen Burak Çevik, “Tuzdan Kaide” ve “Aidiyet”i izlemek isteyenlerin info@folsinema.com adresine yazarak iletişime geçmelerinin yeterli olacağını söylüyor.

Selman Nacar ve Burak Çevik’in yapımcılığında çekilen “Aidiyet”; 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarına ve yönetmenin kişisel hafızasına dayanıyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir