Twitter Oscar Sonuçlarını Açıkladı

Tweet’lere göre “En İyi Film” Oscar’ı, Selma’nın olacak.

Tüm dünyada sinema tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği 87.Oscar Ödülleri yaklaşıyor. 22 Şubat Pazar gecesi yayınlanacak olan Oscar Ödülleri’nin nabzı, ünlülerin kırmızı halı geçidinden itibaren yine Twitter’da atacak. Ödül gecesine sayılı saatler kala Twitter, hakkında en çok tweet atılan adayları açıkladı. Tweet’lere göre en iyi film Oscar’ı “Selma”nın olacak.

Oscar ödül töreni kadar geleneksel bir diğer şey, her yıl şüphesiz Twitter’da dönen Oscar sohbetleri oluyor. Adaylıkların açıklandığı 15 Ocak’tan bu yana film yıldızları ve sinemaseverler, Hollywood’un bu en büyük gecesini görüşlerini, favorilerini ve tahminlerini Twitter’da paylaşarak bekliyorlar. Twitter’da en fazla etkileşimi sağlayan Oscar adayları hakkında gönderilmiş milyonlarca Tweet’i sizler için araştırdık. İşte en önemli kategorilerdeki en fazla konuşulan adaylar.

En iyi film: Selma
En iyi erkek oyuncu:Benedict Cumberbatch
En iyi kadın oyuncu:Julianne Moore
En iyi yardımcı erkek oyuncu: Mark Ruffalo
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Meryl Streep

“American Sniper” çok konuşuldu ama…

Bu sonuçlar, adaylıklar açıklandığından bu yana adayların tartışıldığı ve Oscar’la ilgili terimlerin geçtiği Tweet’leri temel aldı. Bu da bize sadece toplamda en fazla sohbeti hangi film veya yıldızın elde ettiğini ölçmekten başka bir hikaye sundu. Örneğin, “Keskin Nişancı” (American Sniper) adaylar arasında en çok konuşulan film fakat Oscar ödülleri konseptinde insanların en fazla konuştuğu filmi ele aldığımızda, sonucumuz “Selma” oldu.
Oscar Gecesini Twitter’da Takip Etmenin İpuçları:
Oscar ödül gecesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da Twitter’da kimileri “kırmızı halı”da ünlülerin ne giydiğini eleştirip konuşurken, kimileri ise kırmızı halının sabırsızlıkla sona ermesini ve en sevdiği film ya da oyuncunun Oscar heykelciğini kaldırmasını bekleyecek. Hal böyle olunca biz de sizler için Oscar ödül töreni gecesinde Twitter kullanıcılarının yoğunlaştığı alanları listeledik. Ama öncesinde küçük bir ipucu.Gece öncesinde ve sonrasında adaylar, sunucular ve performans sergileyecekler hakkında en iyi tüm içeriğe ulaşmak için bu listeye üye olun.

Moda Avcıları

Hashtag’leri: #eRedCarpet, #RedCarpet, #RedCarpet2015, #BestDressed

Twitter’daki moda avcılar, Oscar Ödülleri’ni kırmızı halıya ilk adımını atacak ünlü henüz makyajını bile bitirip evinden çıkmamışken takip etmeye başlayan Twitter kullanıcılarıdır. Kırmızı halıda henüz kimseler yokken bile bu gece Jessica Biel kırmızı mı giyecek yoksa beyaz mı gibi tahminlerle Tweet atmaya başlar. Her ünlü tarzı ve kıyafetiyle eleştiriden ve beğeniden nasibini almalıdır. Kırmızı halıyı sabırsızlıkla bekleyen ve modayı yakından takip eden Twitter kullanıcıları için bu sene Oscar Ödülleri’nde favori olacak hashtag’ler ise şöyle:
#eRedCarpet, #RedCarpet, #RedCarpet2015, #kırmızıhalı…

Ödül Kahinleri

Hashtag’leri: #oscars2015, #oscars, #BestMovie2015

Her ne kadar Oscar Ödülleri’nde her yıl hangi filmlerin ya da oyuncuların, hangi ödülleri alacağını tahmin etmek zor olmasa da, Oscar tarihi büyük sürprizlerle dolu! Twitter’da Oscar gecesi atılan Tweet’lerin birçoğu da henüz kimseler ödülünü almadan yapılan tahminlerden oluşuyor. Ödüller dağıtıldıktan sonra, birkaç saat önce paylaştıkları Tweet’lerine gururla bakan Twitter kullanıcılarını ise “Ödül Kahinleri” başlığı altında toplamak mümkün. Oscar gecesinin ödül kahinleri için bu yıl o büyülü gecede en favori olacak hashtag’ler ise: #BestMovie2015, #oscars2015, #oscars

Teselli Ediciler

Hashtag’leri: Kaybeden filme ve oyuncuya göre değişir.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da içimizden bazılarının ne yazık ki en beğendiği 2015 filmi ya da en sevdiği oyuncu Oscar Ödülleri’nden eli boş dönebilir. Favori oyuncularımızı ve en beğendiğimiz filmleri teselli etmek de yine bize düşer. Twitter’da sevdiği ünlüyü ve filmi Oscar gecesi her şeye rağmen desteklemeye devam eden sadık sinemaseverleri ise “Teselli Edici” Twitter kullanıcıları olarak adlandırmak mümkün…

Oscar Gecesi Hangi hesapları Takip Etmeli?

Oscar gecesi heyecanını Twitter’dan anlık takip edebilmeniz için önerdiğimiz ilk 5 Twitter hesabı ise şöyle:

@Theacademy
@Oscar2015live
@Craigzadan
@Deadline
@Scottfeinberg

En iyi Film Oscar’ı için yarışacak filmler:

American Sniper @AmericanSniper
Birdman
Boyhood @BoyhoodMovie
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game @ImitationGame
Selma @SelmaMovie
The Theory of Everything
Whiplash @WhiplashMovie

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir