Türk-Rus Sinemacıları İstanbul’da Buluştu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından gerçekleştirilen 22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde “Türk-Rus Sinema Sektörleri Paneli” ile meslek profesyonelleri bir araya gelerek iki ülkenin sineması ve ortak yapım süreçleri hakkında konuştular.

İstanbul Üniversitesi iş birliği ile İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Binası Doktora Salonu’nda gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Yapımcı, Avukat Burhan Gün’ün üstlendiği Türk-Rus Sinema Sektörleri Paneli’ne Türkiye’den CJ Entertainment Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Aslan ile TRT1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz, Rusya’dan ise yönetmen Anna Yanovskaya, yapımcı Egor Odintsov, yapımcı ve oyuncu Tatyana Yakovenko, yapımcı Victor Glukhov ve yapımcı Vladimir Ignatiev konuşmacı olarak katıldı.

Rus ve Türk Sineması arasında ortak yapım, dağıtım, iş birliği olanakları yaratmak amacıyla sinema profesyonellerini Rus Yapımcılar Birliği’nden çok değerli isimlerle buluşturan panelde iki ülkenin sinemacıları Rus ve Türk Sinema Sektörleri’nin güncel durumu hakkında karşılıklı bilgi paylaşımında bulundular. Panel öncesi açılış konuşmasını yapan TÜRSAK Vakfı Başkanı Elif Dağdeviren festivaldeki “Rusya’yla Buluşma” temasını film gösteriminden öteye götürerek iki ülkenin iş birliklerinin gelişmesine yardımcı olacak bir oluşuma dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi. İsmine yakışır bir şekilde uluslararası film yapımcılarının buluşma noktası olma hedefinin ilk adımının da İstanbul Üniversitesindeki bu panel olduğunu belirtti.

Elif Dağdeviren’in konuşmasının ardından söz alan TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve panelin moderatörlüğünü de üstlenen Burhan Gün, “Sinemamızın en büyük sorunlarından biri yerellikten uluslararası ortama geçme konusu. Film ve dizilerimizin yurtdışına nasıl ihraç edildiği, ülkeler arasında ortaklığın yapılma koşullarını ve filmlerimizin o ülkelerde vizyona girme durumlarını panel ile öğrenmeye çalışacağız” diyerek sözü konuşmacılara verdi.

Panelde günümüz dünyasının değişiminin sinemaya da yansımasını belli başlı sebeplere dayandıran CJ Entertainment Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Aslan günümüzün değişen sinema dünyasına dair veriler paylaştı ve değerlendirmelerini bu verilere dayandırdı. Türkiye ve Rusya gibi ülkelerde pazarın hızla büyüdüğünü söyleyen Aslan, Türkiye’de seyirci sayısı açısından son 10 yılda iki katın üzerinde büyüme olduğunu ve bu büyümenin yerli sinema sayesinde gerçekleştiğine dikkat çekti. Dijital platformların da ortaya çıkmasıyla birlikte sinemanın bir değişime girdiğini belirten Aslan, kaliteli ve iyi hikayesi olan filmlerin öne çıkmasıyla seyircinin de bilinçlenerek daha nitelikli işlere ilgi gösterdiğini belirtti.

Rus Sineması’nın iç dinamikleriyle ilgili özellikle devlet kurumlarının çalışma prensibinden bahseden yapımcı Egor Odintsov, hükümetten sinemaya büyük destekler geldiğini ve bu konuda Kültür Bakanlığı ile Sinema Vakfı gibi iki devlet kurumundan hibe verildiğinin altını çizdi. Kültür Bakanlığı’nın daha çok sosyal veya ideolojik alandaki filmleri desteklediğini, Sinema Vakfı’nın ise ticari amaçlı filmlere destek verdiğini söyleyen Egor Odintsov, Rusya pazarının çok hızlı geliştiğini ve sinemanın da buna ayak uydurması gerektiğini ifade etti.

Ortak yapım süreci ile ilgili söz alarak sürecin ne denli titiz ve profesyonelce adımlardan oluştuğunu anlatan TRT1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz, TRT 12 Punto ile ilgili bilgiler verdi. TRT olarak sinemaya destek amaçlı bir fon kurmaya karar verdiklerini ve bu çalışmanın sonucunda TRT 12 Puntonun ortaya çıktığını belirten Yavuz, sözlerine şöyle devam etti: “Fonun dışında bir eğitim sürecini de içeren TRT 12 Punto’yu kurduk. Film projelerini sektörden profesyoneller seçiyor. Son 12’ye kalan filmler için çeşitli eğitimler veriliyor ve sonrasında tekrar bir eleme yapılara destek verilecek 4 film seçiliyor. Sektörden gelen önerilerin de katkısıyla ilerliyoruz. İstiyoruz ki TRT 12 Punto yalnızca bir TRT markası olmasın, sektörün ürünü olsun, sektörle birlikte şekillensin, genişlesin, sektörün eleştirilerini dinleyen ve TRT’nin en az müdahil olduğu bir fon olsun”.

Yabancı yapım şirketleri ile Rus Sineması’nın gelişimini ve daha nitelikli filmler üretilmesi için atılan adımlar hakkında değerlendirmelerde bulunan diğer Rus konuklar da hükümetin girişimlerinin Rus sinemacılarının faydasına olduğunu belirttiler. Konuklar, yabancı yapım şirketleri için geri ödemelerde projenin kriterlerine göre farklı yüzdelerin mevcut olduğunu, ödemelerin yapılması için gerekli şartların sağlanması neticesinde uzmanlardan oluşan bir kurul tarafından seçilen projenin destek alacağını belirttiler. Bu desteğin de hem Rus hem de diğer ülke sinemalarına olumlu katkılarının olacağının altını çizdiler.

Film gösterimleri ile sinemaseverleri ve sektörel etkinlikler ile  sinemacıları yılın son festivalinde dolu dolu bir program bekliyor. 22. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali zengin içeriğiyle 26 Aralık’a kadar bizlerle.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir