The Laundromat Olaylı Başlıyor

2016 yılında Panama Belgelerin sızdırılmasını anlatan The Laundromat yarın Netflik’te seyircilerle buluşacak. Yönetmenliğini Steven Sodenbergh’in yaptığı başrollerine Merly Streep,Antonia Banderas, Garry Oldman ve Jeffrey Wright yer alıyor. Jake Bernstein’in Secrecy Worl kitabından Scott Z. Burns tarafından uyarlandı.

Ellen (Meryl Streep) huzurlu tatilini yarıda kesip,  mağduru olduğu sigorta dolandırıcılığının arkasındaki gerçekleri bulmak için yola çıkar. Bulduğu ipuçları ise onu dünyanın finans sistemini kendi çıkarları için kullanan Panama’daki iki ortak avukata Jürgen Mossack (Gary Oldman) ve Ramón Fonseca (Antonia Banderas) götürür. Paravan şirketler ve denizaşırı ülkelerde yer alan zenginleri daha da zengin yapma konusunda ustadır. İkili, Ellen’ın başına gelen tatsız olayın ardında yatan vergi kaçakçılığı, rüşvet ve yasadışı olayların nasıl dünyanın yozlaşmış finansal sistemini desteklediğini gözler önüne sermek üzeredir.

Gerçek hayatta Jürgen Mossack ve Ramon Fonsece iddianame altında bulunuyorlar. Ekrandaki gösterimlerinden memnun değiller. Dağıtımcı Netflix’e bu hafta yayınlanmaması için dava açtılar. Netflix davayla ilgilenmiyor. Cuma günü dağıtımcının yayınlama kararının hala geçerli olduğu belirtiliyor.

Filmi rafa alma arayışında Mossack ve Fonseca Salı günü bir federal mahkemesinde Netflix’i dava etti. Filmin aşağılayıcı olduğunu iddia ediyorlar çünkü onları kötü adam olarak betimliyorlar ve telif haklarını ihlal ediyorlar çünkü hukuk büronun logosunu kullanıyorlar. Mossack Fonseca & Co., 2018 yılının Mart ayında, hukuk bürosunun ekonomik ve itibarî zarar karşısında kapanacağını duyurdu.

Panama Kağıtlarını oluşturan 11,5 milyon belge 2016 yılında anonim olarak medya kuruluşlarına sızdırıldı. En büyük denizaşırı hukuk firmalarından biri olan Mossack Fonseca’yı, milyarlarca kişiyi vergiden korumak için hesap ve kabuk şirketleri kullanan dünya liderleriyle ilişkilendirildi. (İndiewire)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir