Televizyon Sinemayı Kıskaca Aldı!

Film Arası Dergisi Aralık sayısında sinema ve TV ilişkisini ‘Televizyon Kıskacında Popüler Sinema’ başlıklı geniş bir dosyayla masaya yatırdı. Ömer Faruk Sorak ve Cansel Elçin’in konuk olduğu dergide ayrıca Steven Spielberg ve Çağan Irmak konulu iki özel dosya daha dikkat çekiyor.

Film Arası Dergisi Aralık sayısında televizyon ve sinemanın günden güne artan etkileşimini, bunun sinemaya yansımalarını ve dizilerin sinemaya transfer olma serüvenlerini kapsamlı bir dosyayla mercek altına aldı. “Televizyon Kıskacında Popüler Sinema” başlıklı dosyaya konuşan sektörün öne çıkan isimleri, konuyla ilgili düşüncelerini okurlarla paylaştı. Sinema ve televizyon dünyasının farklı alanlarında çok başarılı işlere imza atan Ömer Faruk Sorak ve Cansel Elçin dosya konuğu olarak görüşlerini Film Arası Dergisi için paylaştı.

BEĞENİ DÜZEYİNİ İSTİKRARLI İŞLER ARTTIRIR

Dosya kapsamında dergi editörlerinden Gökşen Aydemir’in yaptığı röportajda görüşlerini belirten yönetmen Ömer Faruk Sorak, dizilerin sinema üzerinde yarattığı imaj ve iki ayrı alanın da kendine has yapıları üzerine çarpıcı görüşler beyan etti. Sorak’ın verdiği röportajdan bir bölüm şöyle: “Toplumun beğeni düzeyini artırabilecek işler yapmak ve istikrarlı biçimde ısrar etmek lazım. Sadece bizim değil, yayıncı kuruluşların da ısrar etmesi, reyting almıyoruz diyerek vazgeçmemesi lazım.”

FilmArasi-AralikCANSEL ELÇİN’DEN GÜZEL HABER

Oyuncu ve yönetmen Cansel Elçin ise özellikle Fransa’da aldığı eğitim ve oyunculuk tecrübeleriyle ilgili açıklamalarda bulunurken Türkiye’deki dizi ve sinema sektörünün sorunları ve geleceği üzerine önemli fikirler beyan etti. Elçin’in yönettiği ikinci film olan Melekleri Taşıyan Adam’la ilgili aktardığı en güncel haberler de Film Arası’nda.

Ayrıca dosya kapsamında Gökşen Aydemir ‘Yeşilçam’dan Televizyona, Televizyondan Sinemaya Dizili Yıllar’, Nergiz Karadaş ‘Yıldızlar Aydınlatır Gecelerimizi Ama Yıldızlar da Kayar Durmaz Yerinde’ ve Hande Kara ‘Hayaller Film, Hayatlar Dizi’ başlıklı makaleleri ile konuya derinlik kazandıran katkılar sundular.

KALANDAR SOĞUĞU’NUN YÖNETMENİ KONUŞTU

Asya’nın en önemli festivallerinden Tokyo Film Festivali’nde kazandığı Wowow En İyi Film ile En İyi Yönetmen ödüllerinin yanına Uluslararası Antalya Film Festivali’nde kazandığı ödülleri ekleyen Kalandar Soğuğu filminin yönetmeni Mustafa Kara ile derginin genel yayın yönetmeni Dilek Karataş’ın gerçekleştirdiği röportaj da Film Arası Dergisi’nde. Mustafa Kara, zorlu bir çekim sürecine sahip filmiyle ilgili çok özel ayrıntıları okuyucularla paylaşırken, festivallerle ilgili olarak “Ödül almak filmi iyi ya da kötü kılmaz ama benim gibi yolun başındaki biri için ödül almak çok önemli.” ifadelerini kullandı.

STEVEN SPIELBERG VE ÇAĞAN IRMAK FİLM ARASI’NDA

Film Arası Dergisi Aralık sayısında Türkiye ve dünya sinemasının çok önemli yönetmen ve oyuncularıyla ilgili kapsamlı dosyalar da yer alıyor. Dünya sinema tarihinde bir milat kabul edilebilecek yeniliklerde dehası ve imzası bulunan Steven Spielberg’in kariyerini Onur Kırşavoğlu kaleme alırken, her filmiyle oyunculuğunun çıtasını biraz daha yükselten büyük oyuncu Juliette Binoche’u ise Başak Bıçak’ın keyifli kaleminden okuyabilirsiniz. Türkiye sinemasının en özel ve kendine has sinema dili olan yönetmenlerinden Çağan Irmak’ın sineması, temel izlekleri ışığında kapsamlı bir şekilde dergi editörlerinden Murat Ata tarafından ele alındı.

Dergi yazarlarından Ali Can Sekmeç “Bir Vazgeçiş ve Kaybediş Öyküsü” yazısıyla bir dönemin yakışıklı ve aranan oyuncusu Tugay Toksöz’ün ani yükseliş ve inişlerle dolu, dramatik sinema hayatıyla okuyucuyu buluştururken; Rıza Oylum ise “Sinemanın Mimarı” adlı makalesiyle Alman ve dünya sinemasının en önemli yönetmen ve fikir insanlarından Fritz Lang’ın sinemasını ele alıyor. Merve Yorulmaz Yavaş ise “Ajanda” bölümünde ayın öne çıkan etkinliklerini listeledi.

Murat Ata tarafından hazırlanan Gündem Yorum sayfalarında ise sinema gündeminde öne çıkan Uluslararası Antalya Film Festivali’ndeki belgesel ve kısa film yarışmalarının iptali ve kıyafet düzenlemesiyle ilgili açıklamalar üzerine değerlendirmelere yer verildi. Ayrıca Malatya Film Festivali başta olmak üzere ayın öne çıkan festivalleriyle ilgili bilgilere de Gündem Yorum sayfalarından ulaşılabilir.

ARALIK AYININ VİZYON FİLMLERİ

Film Arası’nın Aralık sayısı vizyon bölümünde üç filmin kritiği yer alıyor. İlk gösterimini Sundance Film Festivali’nde yapan, Altın Koza, Malatya ve Antalya Film Festivali’nden ödüllerle dönen Tolga Karaçelik’in Sarmaşık filmini Numan Serteli; modern bir western olan Slow West’i Ahmet Deydin ve Yunan Yeni Dalga akımının en önemli temsilcisi Yorgos Lanthimos’un Cannes Film Festivali’nden ödüllü son distopik filmi The Lobster’ı ise Zehra Ayçiçek kaleme aldılar.

Film Arası Dergisi, Aralık sayısı ile birlikte Türkiye geneli satış noktalarında.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir