Sümer Tilmaç Yaşamını Yitirdi

Türk sinemasının en değerli oyuncularından Sümer Tilmaç yaşamını yitirdi. Son alınan bilgilere göre Sümer Tilmaç, Ortaköy Esma Sultan Yalısı’nda katıldığı bir düğün töreninde rahatsızlandı. Hastaneye kaldırılan Tilmaç’ın hastanede hayatını kaybettiği bildirildi.

Sümer Tilmaç Aralık ayında da akciğerlerinin su toplaması sebebiyle hastanede tedavi görmüştü.

Film Arası ailesi olarak sinemamızın en önemli ve değerli oyuncularından Tilmaç’a Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.

SÜMER TİLMAÇ KİMDİR

15 Temmuz 1948’de Malatya’da doğan Sümer Tilmaç, 16 yaşında oyunculuğa başladı. 1968’de İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan mezun olan Tilmaç, 60’dan fazla oyununda , 100’den fazla da sinema filminde rol aldı.

1993 yılında Süper Baba dizisindeki ‘Nihat’ karakteriyle herkesin sevgisini kazanan Sümer Tilmaç, son olarak ‘Polis Akademisi: Alaturka’ filminde rol aldı.

50. sanat yılını dolduran Sümer Tilmaç, ‘Sümerce’ isimli gösterisiyle hayat hikayesini eğlenceli bir dille sanatseverlerle buluşmuştu.

2007 yılında 18 yıllık eşi Hatice Melek Tilmaç’tan tek celsede boşanan Sümer Tilmaç’ın ilk eşinden 2, ikinci eşinden de 2 çocuğu bulunuyor.

2002 yılındaki Son fili ile ‘En iyi yardımcı erkek oyuncu’ dalında 7. Sadri Alışık ödülünü kazanan Tilmaç’ın en bilinen filmleri ise şunlar: Kahpe Bizans, Hemşo, Meraklı Köfteci, Kanlı Nigar, Gırgıriye, Karaoğlan, Çakallarla Dans, Osmanlı Cumhuriyeti, Maskeli Beşler: İntikam Peşinde.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.